Poniżej prezentujemy zdjęcia, o których identyfikację prosiliśmy, i dzięki Gościom strony (lub samodzielnie na podstawie dodatkowych materiałów), udało się ustalić gdzie zostały zrobione!
Przejdź do kolejnej strony z rozpoznanymi zdjęciami.
Przejdź do poprzedniej strony z rozpoznanymi zdjęciami.
2 maja 2005:
Poniżej prezentowana kartka pocztowa przedstawia podobno Szkołę Sztuk Pięknych. Niestety widoczny budynek nie przypomina budynku Szkoły Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37.
Proszę o pomoć w rozszyfrowaniu tej zagadki - czy to jest jakiś inny gmach Szkoły Sztuk Pięknych, czy też jest to zupełnie inny budynek?
źródło: Aukcja Allegro |
26 września 2005: Dzięki znanemu Varsavianiście, panu Jarosławowi Zielińskiemu , mogę ogłosić, że budynek nie ma nic wspólnego z obszarem, który znajdował się "nad Wisłą". Stoi po dzień dzisiejszy na tyłach kościoła przy pl. Narutowicza.
Ot - trochę się pomyliło wydawcy pocztówki... - poniżej przedwojenne zdjęcie budynku.
1930 źródło: "Warszawa wczoraj" |
24 czerwca 2005:
"Tygodnik Illustrowany" w 1906 zamieścił takie zdjęcie - problem w tym, że nie wiem jaka ulica nosiła w tym okresie nazwę "Nowowielka", oraz w którym miejscu rozpoczynała swoją numerację.
1906 źródło: "Tygodnik Illustrowany" |
26 czerwca 2005: Dziękuję za szybki i liczny odzew z pomocą - Nowowielka to późniejsza Lwowska oraz Poznańska. W różnych okresach różne fragmenty tych ulic były różnie nazywane np. Poznańska = Wielka, ale i Poznańska = Nowowielka, itp.
Budynek udało się zidentyfikować jako obecną Lwowską 9 - co jest o tyle ciekawe, że aby mógł on nosić kiedyś numer 10 to Nowowielka musiałaby zaczynać się przy Koszykowej, a kończyć przy Nowowiejskiej - czyli numeracja musiała by biec odwrotnie niż obecnie. Pytanie czy tak było faktycznie, czy też "Tygodnikowi Illustrowanemu" coś się pomyliło pozostaje bez odpowiedzi.
Tym razem podziękowania za identyfikację kieruję do Makarego Górzyńskiego.
[Edit: 23 grudnia 2021]
Odezwał się do nas pan Adam Saługa, który odnalazł dokument wystawiony przez tę szkołę w 1906 r. Na dokumencie tym wyraźnie widoczna jest inna pisownia adresu szkoły: Nowowielka No 1c !
Jak się przyjrzeć dokładnie podpisowi pod zdjęciem z Tygodnika Illustrowanego to faktycznie widać, że wpisany tam adres to 1C a nie 10 z niedociśniętym zerem!
A więc adres Nowowielka 1c jest prawidłowy i zgodny z zasadą numeracji działek w Warszawie - nieparzyste po lewej stronie ulicy, której numeracja rośnie zgodnie z kierunkiem biegu Wisły.
14 czerwca 2005:
Dzisiaj zdjęcie przedstawiające na 99,99% wagonik kolejki EKD. Niestety nie potrafię powiedzieć gdzie zostało zrobione to zdjęcie.
UWAGA: zdjęcie nie musi być zrobione w Warszawie - być może jest to inne miasto (Grodzisk, Milanówek, Włochy) przez które jeździła Elektryczna Kolej Dojazdowa.
około 1960 źródło: Ze zbiorów Pawła Stala |
15 czerwca 2005: Zdjęcie już zostało zidentyfikowane - pozostawiam je jeszcze przez kilka dni bez rozwiązania, dla tych, którzy chcą też spróbować swoich sił. Podpowiedź: zdjęcie zostało zrobione około 1960.
24 czerwca 2005: Odpowiedź - zdjęcie zostało wykonane pomiędzy 1958 a 1963, kiedy trasa kolejki WKD (d. EKD) została skrócona, a stacja końcowa przeniesiona pomiędzy E. Plater a Chałubińskiego. Widoczny budynek pełnił funkcję budynku dworcowego, za nim widoczne są boczne tory dla wagonów kolejki, które znajdowały się na wysokości budynku szkoły podstawowej. Zdjęcie jest wykonane od strony Chałubińskiego w kierunku E. Plater.
Dziękuję Danielowi za pomoc w identyfikacji.
9 kwietnia 2005:
Pytanie z 14 stycznia 2004 brzmiało:
W czasopiśmie "Naokoło świata" w 1924 pojawił się artykuł poświęcony korpusowi dyplomatycznemu w Warszawie. Jedno ze zdjęć tam zamieszczonych jest wciąż dla mnie zagadką.
Przedstawia ono poselstwo niemieckie. Być może jest to Piękna 17 - ale nie jestem tego pewien.
Ostatecznie dałem się przekonać - duża w tym zasługa K. Cuprjaka, który podesłał mi materiały z publikacji pani J. Roguskiej - pałacyk poselstwa niemieckiego to faktycznie Piusa XI nr 17
1924 źródło: "Naokoło świata" |
30 stycznia 2005:
Po przerwie kolejne zdjęcie do zidentyfikowania. W artykule poświęconym chaosowi zabudowy Warszawy, zamieszczonym w "Architekturze i Budownictwie" w 1935, znalazło się to zdjęcie z podpisem "Marszałkowska":
około 1934 źródło: "Architektura i Budownictwo" |
Pytanie jest proste - jeśli to jest Marszałkowska - to co to za budynki?
Odpowiedź okazała się też prosta - wystarczyło zajrzeć do 10 tomu Atlasu Jarosława Zielińskiego - są to zabudowania na działce Marszałkowska 56.
1 listopada 2004:
Pytanie brzmiało: Ktoś ma pomysł co to za kamienice ??
sierpień 1939 źródło: "Wrzesień 39" |
2 listopada 2004 Dziękuję za ekspresową identyfikację !! - budynki widoczne na zdjęciu to kamienice stojące przy obecnej 11 Listopada pod numerem 12 i 14 (na rogu z Inżynierską). Najbardziej po prawej stronie widoczny fragment nieistniejącego obecnie budynku nr 10. Widoczne są na tym arkuszu fotoplanu.
Samochody - dar zakładów Lilpopa na Fundusz Obrony Narodowej - stoją na Inżynierskiej na odcinku pomiędzy 11 Listopada a Ratuszową.