Poniżej prezentujemy zdjęcia, o których identyfikację prosiliśmy, i dzięki Gościom strony (lub samodzielnie na podstawie dodatkowych materiałów), udało się ustalić gdzie zostały zrobione!
Przejdź do kolejnej strony z rozpoznanymi zdjęciami.
18 czerwca 2004
Wprawdzie nie jestem pewien na 100%, ale wydaje mi się, że Ci wszyscy którzy twierdzili, że budynek stoi na rogu Leszno i Okopowej mieli rację. --> Leszno 118.
przed 1939 źródło: "Warszawa międzywojenna" |
Zamieszczałem ongiś pytanie jaki obszar przedstawia poniższy planik. Okazało się, że ulica Parafialna to dawna nazwa ulicy Bema na Woli. Widoczny zespół koszarowy istnieje częściowo do dzisiaj - tory widoczne w górnej części planu to linia obwodowa, w dolnej części widoczne zabudowania elewatorów zbożowych.
14 stycznia 2004
Odzew na wczorajsze zdjęcia w dziale "Gdzie to jest" zaskoczył mnie w 100%. Od trzech osób (p. Michał Pilich, p. Jan Hefner oraz jeden ze współpracowników) otrzymałem maile wskazujące na pałac Lesserów na rogu Pięknej i al. Ujazdowskich.
1924 źródło: "Naokoło świata" |
13 stycznia 2004
Wczoraj otrzymałem maila od pana Michała Pilicha z obszerną informacją na temat tego zdjęcia. Otóż nie jest to Kościelna jak twierdził autor "Warszawy Międzywojennej", a dworek na terenie klasztoru przy Tamce. W wolnej chwili postaram się dodać ten budynek do strony. (Pod zdjeciem treść maila)
przed 1939 źródło: "Warszawa międzywojenna" |
"Zdjęcie podpisane w książce "Warszawa miedzywojenna" jako ul. Kościelna nie przedstawia tej nowomiejskiej ulicy, lecz widok zabudowy przedniego dziedzińca klasztoru sióstr szarytek przy ul. Tamka. Zdjęcie zostało zrobione w kierunku północnym, mniej więcej sprzed głównego wejścia do gmachu klasztornego. Co ciekawe, do dziś zachował się widoczny na zdjęciu parterowy, pięcioosiowy dworek, choć ma obecnie dodane (zapewne podczas powojennej restauracji) opaski okienne, a także gzyms otaczajacy tympanon kolumnowego portyku, w którym znajduje sie płaskorzeźba przedstawiająca "oko Opatrzności".
Zachowała się także do dziś widoczna po prawej stronie zdjęcia dwupiętrowa kamieniczka należąca także do klasztoru, która stoi przy króciutkiej uliczce łączącej klasztor z ul. Tamka. W połowie długości tejże uliczki znajduje sie główna brama terenu klasztornego, istniejąca do dziś, choć na omawianym zdjęciu nie jest widoczna. Brama zlokalizowana jest w miejscu gdzie na zdjęciu stykają się wspomniana 2 pietrowa kamieniczka z 3 p. kamienicą (ta ostatnia obecnie nie istnieje).
Do dnia dzisiejszego przetrwała również widoczna po lewej stronie zdjęcia żeliwna studnia oraz pochyłość dziedzińca, wynikająca z sąsiedztwa warszawskiej skarpy."
W maju 2003 prosiłem o pomoc w identyfikacji zamieszczonego niżej zdjęcia pochodzącego ze zbiorów rodzinnych. Zdjęcie zostało zrobione w 1932 podobno w Warszawie. Miałem jednak co do tego wątpliwości - i faktycznie - to nie Warszawa a Kraków - a dziewczęta stoją pod pomnikiem Fredry (autorstwa Cypriana Godebskiego) przed teatrem Słowackiego.
Trzecia dziewczyna od prawej strony to moja babcia ;-).
Dziękuję Marcinowi za rozszyfrowanie zdjęcia oraz za podesłanie współczesnego widoku tego miejsca.
Zdjęcie z 1932:
źródło: zbiory własne RM |