Gomółki 20 (róg Promyka), Gomółki 18, nr 16, nr 14, parterowy nr 12
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
ArchitekCI:
Jan Reda, Roman Piotrowski, Józef Szanajca, Bohdan Lachert
Budowa:
1934-1936 r.
Szeregowiec zaprojektowano jako część urbanistyczno-architektonicznego kompleksu Kolonii ZUS na Dolnym Żoliborzu, składającego się z 60 obiektów w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wielorodzinnej. Zespół stanowił odzwierciedlenie idei taniego, higienicznego, nowoczesnego budownictwa.
Za wyjątkiem budynku wielorodzinnego autorstwo poszczególnych obiektów nie jest do końca wyjaśnione. Umowę o dzieło z ZUS podpisali Józef Szanajca oraz Jan Reda, natomiast publikacja w czasopiśmie "Architektura i Budownictwo" w 1936 roku wskazuje jako projektanta również Romana Piotrowskiego, a dalsze publikacje także Bohdana Lacherta (jako nieoficjalnego współautora)..
Szeregowiec na Gomółki składał się z czterech powtarzalnych modułów dwupiętrowych (nr 14-20) i jednego dwuizbowego parterowego modułu od strony południowej (nr 12). Domy wyróżniają się na tle innych budynków szeregowych osiedla ZUS wyraźnym rozczłonkowaniem bryły, w ten sposób projektanci uzyskali efekt skali "ludzkiej" budynków jednorodzinnych, nawiązując jednocześnie formą do bryły sąsiadującego budynku bliźniaczego przy Dygasińskiego 24-26.
Nadbudowa:
po 1945 dom przy Gomółki 12 został nadbudowany o jedno piętro i rozbudowany na poziomie parteru.