Gomółki / Dygasińskiego 26 i Dygasińskiego 24
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Architekci:
Jan Reda, Roman Piotrowski, Józef Szanajca, Bohdan Lachert
BUDOWA:
1934-35
Dwa domy bliźniacze powstałe jako część urbanistyczno-architektonicznego kompleksu Kolonii ZUS na Dolnym Żoliborzu, składającego się z 60 obiektów w zabudowie szeregowej, bliźniaczej i wielorodzinnej.
Zespół zaprojektowany jako odzwierciedlenie idei taniego, higienicznego, nowoczesnego budownictwa.
Modernistyczna forma złożona z geometrycznych, przenikających się płaszczyzn. Charakterystyczną cechą jest zaprojektowanie wszystkich elewacji budynku z taką samą uwagą, tak, by obiekt stanowił w całości ciekawą kompozycję przestrzenną, bez "faworyzowania" pierzei ulicy.
Założenia autorskie przedstawiono w czasopiśmie „Architektura i Budownictwo” z 1936r.:„w kolonji ZUS-u niema również takich stron w budynkach (ich usytuowanie umożliwia obejrzenie z ulicy ich wszystkich stron), które posiadałyby cechy elewacji tak zwanych w niedobrej architekturze podwórzowemi, lub szczytowemi, t. j . zupełny brak opieki i pozostawienie sprawy ich wyglądu losowi, wynikającemu z rzutu poziomego”.
ZNISZCZENIA:
W 1945 r. raportowano stan budynków: Dygasińskiego 24: spalone schody, zarysowane ściany, uszkodzenia od pocisków, Dygasińskiego 26: uszkodzenia od pocisków muru i dachu.