Muzeum Komunikacji:
Od grudnia 1931 w budynku przy Nowym Zjeździe 1 mieściło się Muzeum Kolejowe, utworzone jako placówka resortowa Ministerstwa Komunikacji. Większość zbiorów stanowiły, gromadzone od roku 1928 roku, eksponaty kolejowe prezentowane w zachodnim pawilonie Dworca Wiedeńskiego.
W roku 1938 muzeum zostało powiększone o działy dróg wodnych i dróg lądowych i tym samym uległo przekształceniu w Muzeum Komunikacji. W wynajętych na potrzeby muzeum 19 salach - zajmujących łącznie ponad 900m2 - mieściło się 19 działów, na które podzielono całe zagadnienie komunikacji. Zbiory muzeum obejmowały ponad 4000 eksponatów, w tym blisko 400 modeli, 250 tablic i wykresów, 550 fotografii i 75 gablot - warunki lokalowe nie pozwalały na gromadzenie cięższych eksponatów, więc właściwie od początku zdawano sobie sprawę z tymczasowego charakteru siedziby przy Nowym Zjeździe i konieczności znalezienia nowego budynku na potrzeby muzeum. Plany te pokrzyżowała II wojna światowa. W 1940 zbiory muzeum zostały usunięte z budynku i po kilku przeprowadzkach trafiły do budynków Dworca Wileńskiego, gdzie spłonęły w wyniku radzieckiego nalotu.
W zbiorach NAC znajdują się ciekawe zdjęcia pokazujące sale Muzeum Komunikacji, poniżej zamieszczamy linki do poszczególnych fotografii:
- - Muzeum Kolejowe w zachodnim pawilonie Dworca Wiedeńskiego,
Muzeum Kolejowe w budynku przy Nowym Zjeździe 1:
- - sala "Urządzenia mechaniczne"
- - sala nr 3 "Budynki, odbudowa, inwestycje"
- - prawdopodobnie także sala nr 3 "Budynki, odbudowa, inwestycje"
- - prawdopodobnie także sala nr 3 "Budynki, odbudowa, inwestycje" - makieta linii średnicowej przy skrzyżowaniu z Nowym Światem
- - sala nr 3 "Budynki, odbudowa, inwestycje" - makieta m.in. Dworca Głównego, Dyrekcji Kolei
- - sala nr 9 "Utrzymanie taboru"
Muzeum Komunikacji:
- - sala nr 20 "[Motor]yzacja" i sala nr 22 "Mosty"
- - korytarz "Historia dróg kołowych" i "Historia dróg wodnych"
- - sala nr ? "[...] dróg wodnych"
Bibliografia:
1) Gazeta handlowa, nr 282 niedziela 6 - poniedziałek 7 grudnia 1931, Warszawa,
2) XX lecie Komunikacji
3) Jan Kamiński, Janusz Sankowski "75 lat Muzeum Kolejnictwa w Warszawie" w: Polskie Towarzystwo Historii Techniki - Muzeum Techniki Rocznik VI 2006 s. 109-120.
Opracował: Jakub Jastrzębski