Założony:
około 1700-1708
cmentarz powstał w tylnej części ogrodu przylegającego do kościoła pw Przemienienia Pańskiego i klasztoru oo kapucynów przy ul. Miodowej.
Według tradycji jako jedni z pierwszych mieli być na nim pochowani zakonnicy zmarli w trakcie epidemii dżumy w 1708 r. Ku ich pamięci został w 1835 r. wystawiony pomnik zwieńczony krzyżem.
Ostatnimi pochówkami na cmentarzu był pogrzeb generała Józefa Rautenstraucha w 1842, Ludwiki (zmarłej w 1843 córki z pierwszego małżeństwa) oraz jego żony Łucji (zmarłej w 1886), którzy spoczęli w grobach ozdobionych masywnymi pomnikami.
Po kasacie klasztoru w 1864 r. jego grunty zostały rozparcelowane - w 1891 r. wyznaczono ul. Kapucyńską a na terenie ogrodu i cmentarza wzniesiono kamienice czynszowe: Miodowa 9, Miodowa 11 róg Kapucyńska 1, Kapucyńska 3, nr 5 i nr 7, a jedyną pamiątką po cmentarzu stał się niewielki teren na tyłach kamienicy przy Kapucyńskiej 7, na którym stały groby Rautenstrachów i krzyż pamiątkowy kapucynów.
Likwidacja:
groby rodziny gen. Rautenstraucha i pomnik zostały zlikwidowane w końcu lat 40-tych XX w. - prawdopodobnie w czasie prowadzenia prac budowlanych przy trasie W-Z.
Więcej szczegółów o cmentarzu oraz szczegółowa bibliografia na zarchiwizowanej stronie Cmentarium -> link
Więcej o terenie zajmowanym przez klasztor kapucynów w Opowieści Kustosza: "... jak ojcowie Kapucyni z panem Tepperem o mur graniczny walczyli"