Poniżej prezentujemy zdjęcia, o których identyfikację prosiliśmy, i dzięki Gościom strony (lub samodzielnie na podstawie dodatkowych materiałów), udało się ustalić gdzie zostały zrobione!
Przejdź do wcześniejszych identyfikacji: część IV, część III, część II, część I.
22 września 2023:
15 stycznia 2005 pytaliśmy o wnętrza dwóch obiektów - jedno zdjęcie zostało dawno temu zidentyfikowane, natomiast dwa pozostałe czekały na identyfikację kilkanaście lat.
Niedawno Jakub Jastrzębski znalazł w publikacji "Państwowa Szkoła Drogowa w Warszawie" zdjęcia tej samej sali gimnastycznej - a więc jesteśmy w budynku przy Wspólnej 81/Hożej 88.
Cała publikacja poświęcona Szkole Drogowej -> link
lata 30-te XX w. ze strony: "Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA" | lata 30-te XX w. ze strony: "Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA" |
22 września 2023:
Projekt budynku niewiadomej lokalizacji okazał się być projektem szpitala w Łucku w Ukrainie stojącego na rogu ul. Lwowskiej i Szpitalnej - autorem identyfikacji jest pan Kazimierz Krajewski, któremu bardzo dziękujemy za rozwiązanie tej zagadki.
Więcej o budynku na portalu Kroniki Lubarta -> link (artykuł w języku ukraińskim)
Pomóż rozpoznać zdjęcie | |
czerwiec 2015 źródło: Google Street View |
Pierwotna treść wpisu identyfikacyjnego: O budynku w zasadzie nic nie wiadomo, ani gdzie miał powstać, ani czy powstał, ani czy w tej formie. Ale może komuś z czymś się skojarzy?
22 września 2023:
Zdjęcie zaprezentowane 9 lutego 2023 - wprawdzie nie mamy 100% potwierdzenia, ale analiza zabudowy okolicznych działek oraz wygląd budynku na fotoplanach wskazuje, że zdjęcie zostało wykonane na posesji oznaczonej przed 1939 r. adresem ul. Turecka 4.
Pomóż rozpoznać zdjęcie |
marzec 1899 autor: K.S. Kossakowski |
Treść pierwotna wpisu identyfikacyjnego: Fotografia autorstwa Kazimierza hr. Kossakowskiego opisana jako "fabryka lalek pana Kessela". Fabryka lalek Kessela i Kietlińskiego jest w prasie opisywana jako znajdująca się przy szosie Belwederskiej, za rogatkami.
Zdjęcie wykonane tego samego dnia co fotografia rodziny Kazimierza Kessela na tle willi, która stoi przy ul. Nabielaka 4. Wydaje się więc, że budynek mógł stać w niezbyt dalekiej okolicy od willi przy Nabielaka 4.
Brakuje nam jednak dowodu na potwierdzenie dokładnej lokalizacji.
Budynek zaznaczony na planie Lindley'a z lat 1897-1901 oraz widoczny na fotoplanie z 1935 r.:
15 stycznia 2022:
Po blisko dwunastu latach udało się potwierdzić lokalizację tej przystani - stała przy kanale w parku poniżej Zamku Ujazdowskiego:
Szczegółowe wyjaśnienie lokalizacji znajduje się w artykule Roberta Marcinkowskiego na portalu Varsavianista.pl
22 października 2018:
Podsumowanie identyfikacji, które otrzymaliśmy od Gości strony, a które nie zostały jeszcze tutaj opisane.
Pomóż rozpoznać zdjęcie | |
27 kwietnia 1898 źródło: Kurier Warszawski |
W marcu 2015 otrzymaliśmy od pana Jarosława Loretza skan nekrologu Franciszka Łaszcza, z którego wynikało, że nabożeństwo odbyło się w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, a następnie kondukt przeszedł na Powązki. Poprosiliśmy na naszym profilu na Fecebooku o pomoc i dość szybko kolegom z Warszawskiej Identyfikacji udało sie ustalić lokalizację - na zdjęciu widzimy kamienicę przy ul. Zgoda 5.
Zapraszamy do przeczytania wpisu poświęconego ustaleniu lokalizacji na portalu Warszawska Identyfikacja.
Zagadka z 11 marca 2004 - rozwiązana!
Dzisiaj prośba od Szymona:
Podczas kwerendy w Centralnym Archiwum Wojskowym, wśród planów warszawskich zespołów koszarowych natrafiłem na dwa (najprawdopodobniej z początku lat '20), których nie potrafię zlokalizować na planie miasta. Zespół przy ul. Żytniej wypadałby na przedmieściach, poza granicami zwartej zabudowy, zaś w drugim przypadku [plan już zidentyfikowany].
Z uwagi na obowiązujące w CAW horrendalne ceny kserokopii, oba plany zamieszczam poniżej w postaci przerysów.
Kilka dni temu otrzymaliśmy od pana Jarosława Loretza informację, że plan pokazuje zespół budynków wojskowych przy ul. Żytniej, ale we... Włocławku.
Co ciekawe, największy budynek widoczny na planie stoi po dziś dzień pod adresem ul. Żytnia 55 we Włocławku.
Drugi z planów udało się zidentyfikować!
2 marca 2015:
Ostatnie ze zdjęć opublikowanych 19 stycznia 2006 otrzymało przekonującą identyfikację.
Pan Jarosław Loretz odnalazł w "Kurjerze Warszawskim" z 14 czerwca 1931 r. anons jednoznacznie lokujący Jadłodajnię "Warszawską" Hurasowej w Jastarni.
Dziękujemy!
źródło: "Kurjer Warszawski" |
27 marca 2013:
Zagadka z 11 września 2005 zawierała dwa zdjęcia z końca XIX w. przedstawiające pomiary ulic. Przypuszczaliśmy że być może na obu zdjęciach jest widoczny ten sam budynek. Niestety nie wiedzieliśmy w jakiej części miasta mogły zostać zrobione te zdjęcia.
Pierwsza zagadka została rozwiązana 3 października 2005: "Jedno zdjęcie zostało już zidentyfikowane - to Targowa przy Ząbkowskiej -> szczegóły tutaj."
Drugą uznaliśmy za rozwiązaną 27 marca 2013: Po kilku podejściach do tematu, przekonani ostatnim mailem przez Oskara Dąbrowskiego stwierdzamy, że zdjęcie przedstawia także Targową - kamienice nr 38 i 40 [link]. Wcześniej tę samą identyfikację proponował m.in. Adam Lisiecki.
Dziękujemy!
koniec XIX w. |
18 września 2012:
Zdjęcie zamieszczone 2 lutego 2006 - zidentyfikowane przez Piotra Niewiadomskiego - przedstawia tylną oficynę, przed zbudowaniem budynku frontowego przy Brackiej 18.
Identyfikacja była możliwa dzięki wątkowi założonemu na forum Werttrewa, w którym użytkowniczka podpisująca się nickiem Claire zamieściła link do albumu przedstawiającego zdjęcie tego samego budynku co poszukiwany przez nas.
Cytując tok rozumowania autora identyfikacji:
"Wśród zdjęć nauczycieli jest portret Jadwigi Kotwickiej - to była uczennica i nauczycielka Szkoły Żeńskiej Henryki Czarnockiej - późniejsze Gimnazjum im. J. Słowackiego. Szkoła kilka razy zmieniała swoją siedzibę, Kolejno były to: Bracka 18, Czackiego 1, Polna 30 i Nowowiejska 31. Z tych lokalizacji najbardziej pasuje Bracka 18 [...] - co zostało wkrótce przez niego potwierdzone wizją lokalną.
Gratulacje i dziękujemy za identyfikację!
28 czerwca 2012:
Po ponad 5 latach otrzymaliśmy prawidłową lokalizację zdjęcia wykonanego w okresie I wojny św., lub wcześniej.
Autorem identyfikacji jest Michał Kamelak, który rozpoznał w budynkach na drugim planie kamienice przy Czerniakowskiej 114 i 112.
Widoczny po prawej stronie budynek koszarowy stał przy ul. 29 Listopada i należał do zespołu Grodzieńskiego Husarskiego Pułku Lejbgwardii.
okres I wojny św. (?) źródło: Ze zbiorów Pawła Stala |
14 marca 2012:
Zdjęcie wywieszone 19 stycznia 2006 z okresu I wojny św. - z pytaniem o miejsce wykonania zdjęcia (lepsza jakość zdjęcia):
2 lutego 2006: Na 99,9% zagadka jest już rozwiązana - ale jeszcze szukam potwierdzenia tego 0,1%.
14 marca 2012: Dzięki Jakubowi Jastrzębskiemu mamy pełne potwierdzenie, że zdjęcie zostało wykonane na Krakowskim Przedmieściu przed domami nr 43 i 45. Na zdjęciach tych kamienic widać elementy widoczne na identyfikowanym zdjęciu: półkoliście zwieńczone drzwi i kratę przed sklepem w kamienicy nr 43, długi szyld nad oknami kamienicy nr 45, szyld w charakterystycznej ramie pomiędzy oknami parteru.
7 września 2011:
Pytanie z 25 kwietnia 2006: Zdjęcie z jakiejś smutnej uroczystości prawdopodobnie w okresie 1925-28. Pytania w związku z tym są dwa: gdzie się ona odbywała, i jaka to była uroczystość?
1925-28 (?) źródło: Ze zbiorów Danuty Szmit-Zawieruchy | 1925-28 (?) źródło: Ze zbiorów Danuty Szmit-Zawieruchy |
Pierwsze informacje dostarczył Szymon Kucharski:
"Budynek raczej wojskowy - biała tabliczka z nr "17" na to wskazuje.
Przemawiający to ewidentnie Francuz, patrząc po mundurze, a zwłaszcza po trzymanym pod pachą kepi. Przy lewej krawędzi zdjęcia stoi ambasador jakiegoś kraju w stroju galowym, który też przemawiał na tej uroczystości (trzyma w ręku kartkę). Trzeci od lewej może być na przykład attache wojskowym, tak jak i drugi od prawej. "Impreza" jest więc bardzo wysokiej rangi. Zabezpiecza ją żandarmeria - plutonowy i kapral stoją między Francuzem a siedzącymi kobietami; sznury żandarmskie na lewych ramionach, paski pod brodą na znak pełnienia służby. Jeśli to pogrzeb, to na pewno kogoś bardzo ważnego [podejrzenie pogrzebu wynika z żałobnego ubioru siedzących kobiet, starsza ma twarz zakrytą czarną woalką].
Zaraz na prawo za plecami Francuza stoi generał (ma stosowny wężyk na mankiecie), nieco podobny do gen. bryg./dyw. Tadeusza Piskora, który praktycznie przez cały okres międzywojenny urzędował w Warszawie i zajmował dość eksponowane stanowiska - dowódca 28. DP, Szef Sztabu Głównego, Inspektor Armii. Natomiast drugi od lewej oficer (niekoniecznie generał - nie widzę, jaki dokładnie ma wężyk na kołnierzu), podobny jest z kolei do gen. bryg./dyw. Juliusza Rómmla, urzędującego w Warszawie od 1924 do 1939 na równie eksponowanych stanowiskach - jako dowódca 1. Dywizji Kawalerii, generał do prac w GISZ, Inspektor Armii."
Drugim krokiem milowym w poszukiwaniach była informacja:
Pan Jan Hefner ze Sztokholmu znalazł w Narodowym Archiwum Cyfrowym --> zdjęcie bezsprzecznie ukazujące te same osoby, co na identyfikowanym zdjęciu. Dzięki temu można przyjąć, że "nasze" zdjęcie także pochodzi z uroczystości pogrzebowych kontradmirała K.E. Joliveta, szefa Francuskiej Misji Morskiej (wchodzącej w skład Francuskiej Misji Wojskowej), które odbyły się w czerwcu 1926.
Wprawdzie wciąż nie wiadomo gdzie wykonano "nasze" zdjęcie, ale już wiadomo z jakiej okazji!
28.01.2011: Na podstawie poniższych informacji, informacji znalezionych przez członków Stroroom Werttrewa i przekartkowania Kuriera Warszawskiego z czerwca 1926 udało się ustalić, że zdjęcie przedstawia uroczystość pożegnania zwłok kontradmirała Joliveta przy budynku administracyjnym dworca Wiedeńskiego.
Artykuł mojego autorstwa opisujący całą historię identyfikacji ukazał się w podwójnym numerze "Stolicy" luty/marzec 2011.
7 września 2011:
Zagadkę z 24 stycznia 2010 "zdjęcie sali - czy komuś to wnętrze kojarzy się z którymś warszawskim obiektem?" rozwiązała pani Maria Sołtys, dzięki której wiadomo już, że jest to Mała Aula w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej - dziękujemy!
Pomóż rozpoznać zdjęcie |
okres 1915-18 |
Zdjęcie można porównać, ze zdjęciem w zbiorach NAC
1 kwietnia 2010:
Dość znana pocztówka z I wojny św. została w końcu rozpoznana:
1915 źródło: Ze zbiorów Marcina Szymańskiego |
Pocztówka przedstawia ulicę Piotrkowską w Łodzi - dziękuję Tomaszowi Lerskimu za rozpoznanie miasta, a Michałowi Kolińskiemu z Łodzi, za szczegółowe potwierdzenie lokalizacji.
Współczesny widok tego miejsca - na pierwszym planie kamienica przy Piotrkowskiej 91:
marzec 2010 autor: Michał Koliński |
7 lutego 2010:
Pocztówka wysłana w 1916 - w nagłówku "Warschau" - przedstawia budynek na terenie koszar przy Ciepłej. W tle widoczna kamienica przy Grzybowskiej 36.
1916 |
Zdjęcie udało się zidentyfikować dzięki pomocy pana Jacka Szczepańskiego, który potwierdził miejsce stacjonowania pułku, o którym jest mowa w treści pocztówki.
8 grudnia 2009:
Udało się zidentyfikować poniższe zdjęcie - przedstawia budynek na rogu Książęcej 2 (2A?) i Smolnej - budynek dawniej należący do zespołu Rządowej Fabryki Machin, w późniejszym okresie do "Fabryki Lilpop Rau i Loevenstein".
4 października 2007:
Zdjęcie z okresu pierwszej wojny światowej przedstawiające Kraftwagenpark - ktoś ma pomysł czy to Warszawa, a jeśli tak, to jaka jej część?
tablica przy bramie |
10 stycznia 2008:
Ze względu na powtarzające się pytania dotyczące napisu z pocztówki " General-Gouvernement" i datowania jej w związku z tym na okres II wojny św. załączam skan stempla pocztowego oraz początek treści pocztówki wskazujące jednoznacznie na okres pierwszej wojny światowej. Dwa słowa na temat Generalnego Gubernatorstwa w okresie 1915-1918 znajdują się w Wikipedii.
Maj 2008
Pan Piotr Sygat odnalazł poniższe zdjęcia w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Według opisu zdobiły ściany adiutantury Sztabu Generalnego (a więc prawdopodobnie któreś z pomieszczeń dawnego Pałacu Saskiego) i zostały wykonane przez Turmholza.
Wcześniej jedną z propozycji było przypisanie ich autorstwa Janowi Henrykowi Rosenowi.
30 grudnia 2007:
Kolejne zdjęcie zostało zidentyfikowane - tym razem to wspólna zasługa panów Jerzego Berłowskiego i Krzysztofa Toma.
Zdjęcie przedstawia parzystą stronę Marymonckiej przy skrzyżowaniu z Żeromskiego.
Pomóż rozpoznać zdjęcie |
lata 30-te XX w. (?) źródło: Ze zbiorów Pawła Stala |
4 stycznia 2007 zamieściłem wskazówki przesłane przez pana Jerzego:
"1/ Jezdnia widoczna na pierwszym planie przed torami, wygląda na zupełnie GŁADKĄ. To nie są "kocie łby" lub coś w tym rodzaju.
2/ Po lewej stronie tą jezdnią jedzie człowiek na pojeździe dwukołowym - wg obecnej terminologii jednośladowym. Nie jest to rower - raczej LEKKI MOTOCYKL. Z przodu na kierownicy widać białą tabliczkę, która wg mnie jest NUMEREM STARTOWYM ZAWODNIKA. Również u góry na plecach widać wystające coś białego - jakby miał również z tyłu umocowany numer startowy.
3/ Wszyscy stojący po drugiej strony ulicy PATRZĄ W STRONĘ TEGO JADĄCEGO, jakby jeszcze za nim jechali inni. Ludzie stojący w drzwiach mieszkań /?/, warsztatów /?/ też widać obserwują tą scenę. Wygląda to jakby specjalnie wyszli z pomieszczenia na na chwilę na zewnątrz, żeby zobaczyć jakąś ciekawą, rozgrywającą się tam scenę. Nawet pan posterunkowy /na prawo od drewnianego słupa/, idzie w tą stronę co jadący i patrzy na niego. Też interesuje go co tam się dzieje.
4/ Wg mnie były to jakieś MOTOCYKLOWE ZAWODY SPORTOWE. Miejsce wybrano dlatego, że była dobra, gładka jezdnia.
5/ Może ktoś interesujący się sportem motorowym - domyśla się lub wie - GDZIE W TAMTYCH LATACH MOGŁY BYĆ ROZGRYWANE TAKIE ZAWODY.
6/ Może jest to ulica MARYMONCKA w okolicy Słodowca i obecnej pętli tramwajowej przy ul.Potockiej ? Linia tramwajowa biegła do CIWF na Bielanach. Od kolegi, który mieszkał na ul. Słowackiego a chodził w 1938 r. do szkoły w budynku w tym rejonie, uzyskałem następujące INFORMACJE - mogące wskazywać,że zdjęcie pokazuje tamten rejon. Udzielił mnie tych informacji NIE widząc zdjęcia - tylko na podstawie mojego telefonicznego opisu co ono przedstawia i dodatkowych moich pytań:
a/ Przy linii tramwajowej oprócz bruku po bokach - była jezdnia asfaltowa. Nie pamięta jak daleko, ale napewno do Potockiej.
b/ Linia tramwajowa była jednotorowa i były mijanki /?/. Na zdjęciu widać sieć dla linii dwutorowej, ale nie mogę zauważyć drogiego toru /?/.
c/ Na Słodowcu były przy ul. Marymonckiej takie BIEDNE DREWNIANE DOMY.
d/ Były tam rozgrywane jakieś zawody motocyklowe - bo pamięta, że w szkole było któregoś dnia słychać HUK ŚCIGAJĄCYCH SIĘ MOTOCYKLI. Tyle moich domysłów, spostrzeżeń i informacji kolegi. "
Natomiast w grudniu 2007 pan Krzysztof wskazał dokładnie, które budynki mogą być widoczne na zdjęciu. Niestety fotoplan 1935 jest słabej jakości w odniesieniu do tego rejonu, ale zarys drewnianych budynków jest dosyć wyraźnie widoczny.
1935 źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie |
Liniami zaznaczyłem obszar jaki znalazł się w kadrze aparatu fotograficznego.