Karta Mobilizacyjna z roku 1938 wydana przez Powiatową Komendę Uzupełnień Warszawa - Miasto Nr III.
zbiory własne muzeum
Obiekt: Pałac Mostowskich
Z "Rozkazu Podróży" na stronie drugiej wynika, że właściciel "Karty Mobilizacyjnej" w razie zarządzenia mobilizacji miał się stawić niezwłocznie w "DOK I".
Informacja od Szymona Kucharskiego: "DOK, czyli Dowództwo Okręgu Korpusu (dawniej DOG, Dowództwo Okręgu Generalnego) było początkowo rzeczywistym sztabem korpusu w okresie pokoju, ale po 1926 zostało zdegradowane do roli niemal wyłącznie administracji terytorialnej. Warszawskie DOK I mieściło się początkowo (bodaj do 1923) w Kuźniach Saskich (Krakowskie Przedmieście 11), a potem, do 1939, w Pałacu Mostowskich (Przejazd 15). Swoim zasięgiem działania obejmowało mniej-więcej woj. warszawskie i zachodni kawałek białostockiego (podział wojskowy nie pokrywał się na tym poziomie z administracyjnym), w 1939 podlegało mu pięć wielkich jednostek (8, 18, 28. Dywizje Piechoty, Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa i Mazowiecka Brygada Kawalerii) i szereg mniejszych.
Zatem przydział do DOK można rozumieć dwojako - po mobilizacji właściciel karty zatrzymywany był w DOK (i ku tej hipotezie się skłaniam - ma wszak specjalność: "administracja" a tacy się tam nadawali najbardziej) lub zgłaszał się w DOK, a stamtąd kierowany był do którejś z jednostek, mobilizowanych na terenie tegoż."