Studium regulacyjne Cytadeli z lat 1920-22:
źródło: "Nowy Żoliborz 1918-1939" |
W okresie międzywojennym rozpatrywano otwarcie kompleksu Cytadeli i udostępnienie mieszkańcom Warszawy jej terenu.
Prezentowany projekt autorstwa A. Jawornickiego i J. Jankowskiego przewidywał rozbiórkę podwalni oraz działobitni rawelinu pomiędzy trzecim i czwartym bastionem. Na tym odcinku miał być splantowany wał ziemny i rozebrany mur Carnota. W miejscu fosy miał powstać nowy plac łączący się z placem Gwardii od strony wschodniej. Od strony zachodniej z placu miała wybiegać aleja Wojska Polskiego, która przechodząc przez plac Inwalidów miała biec dalej, kończąc się na półkolistym placu Grunwaldzkim. (więcej o placu Grunwaldzkim przeczytasz w Opowieściach Kustosza)
Studium przebudowy Cytadeli z lat 30-tych:
1936 źródło: "Atlas Historyczny Warszawy" |
Studium z lat 20-tych zostało zmodyfikowane w latach 30-tych.
Zrezygnowano z zabudowy zachodniej pierzei placu Grunwaldzkiego, a otwarty w ten sposób plac Gwardii miał zostać połączony mostem nad fosą z aleją Wojska Polskiego i placem Inwalidów.
Prezentowany projekt przewidywał także znaczną przebudowę budynku połączonych pawilonów nr 3-9 poprzez podzielenie ich na cztery odrębne budynki oraz stworzenie pomiędzy nimi reprezentacyjnego dziedzińca. Widoczny jest już także brak kaponiery poniżej Bramy Straceń (kaponierę rozebrano w 1933).
Połączenie placu Inwalidów aleją Wojska Polskiego z placem Gwardii pojawiło się już na planie Warszawy z 1939. Prawdopodobnie Magistrat planował szybkie zrealizowanie tej inwestycji:
1939 źródło: "Warszawa Przedwojenna" plan z 1939; Wydawnictwo PiTR Kartografia 2004 |