Plac w 1942:
1942 źródło: Ze zbiorów Pawła Stala |
Od lewej: widoczny zakręt Okopowej prowadzącej do kamienic po obu stronach skrzyżowania Okopowej i Leszno. Dalej na prawo istniejące nadal budynki na rogu Okopowej i Żytniej.
Pomiędzy kamienicą na rogu Okopowej i Leszno a lewą krawędzią fotografii widoczne tylne elewacje i podwórka kamienic po nieparzystej stronie Leszna pomiędzy Okopową a Karolkową.
Drugie ujęcie - bardziej na północ względem poprzedniego zdjęcia:
1942 źródło: Ze zbiorów Pawła Stala |
Pierwsza od lewej kamienica na rogu Okopowej i Leszno oraz kamienica na drugim rogu tego skrzyżowania. Dalej na prawo na horyzoncie istniejące nadal budynki na rogu Okopowej i Żytniej.
Bardziej na prawo parterowa zabudowa parzystej strony Leszno wraz z trzypiętrową kamienicą w głębi działki nr 118. Za parterowym budynkiem nr 116 wyższe kamienice - prawdopodobnie z adresami od Żytniej.
Po prawej widoczne spalone budynki pomiędzy Ogrodową a Lesznem - wylot Ogrodowej znajduje się za pawilonami, których dachy widać w prawym dolnym rogu zdjęcia, wylot Leszna za spaloną, pozbawioną dachu kamienicą.
Podobne ujęcie z około 1883-84:
około 1883-84 źródło: ze strony http://humus.livejournal.com/ |
Zdjęcie z okresu budowy kanalizacji - na zdjęciu widoczna budowa kanału ściekowego "A" biegnącego dalej Okopową, Młocińską i Stołeczną do zlewni rozpoczynającej kolektor bielański (pod obecnym skrzyżowaniem Popiełuszki i Krasińskiego).
W tle zabudowania przy Lesznie 118, po prawej fragment zabudowań przy Lesznie 116.