Budowa i rozbudowa:
Historia posesji sięga II połowy XVIII w.
Według taryfy z 1784 znajdowały się tutaj oficyny i cegielnia.
W późniejszym okresie właścicielem działki został Franciszek Ryx, m.in. inicjator budowy gmachu Teatru Narodowego na placu Krasińskich.
Na działce przy Żelaznej Ryx posiadał rezydencję willową, na którą składała się kamieniczka wzniesiona prawdopodobnie po 1784, za którą stał pawilon, a za nim znajdował się ogród krajobrazowy z sadzawką powstałą z dawnych cegielnianych glinianek. Północną część posesji zajmował ogród o układzie regularnym.
W 1847 posesję kupuje Edward Luckfield, który zakłada fabrykę tzw. nowego srebra, prowadzoną razem z G. Hennigerem.
Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XIX w. posesja staje się własnością firmy Bracia Buch, zajmującej się produkcją wyrobów platerowanych.
W 1882 zakłady Braci Buch zostały wykupione przez zakłady Norblina i Wernera i cała produkcja Norblina i Wernera została przeniesiona na Żelazną (wcześniej prowadzona przy Chłodnej 5).
Stopniowo cały obszar rozległej działki został zabudowany budynkami fabrycznymi i mieszkalnymi. Wśród nich znajdowały się m.in.:
- dyrekcja,
- budynek mieszkalny,
- warsztaty fabryczne z kotłownią,
- budynek fabryczny,
- kuźnia,
- odlewnia,
- budynek mieszkalny przy Prostej,
- szklarnia (później rozebrana),
- budynek mieszkalny przy Łuckiej,
- oranżeria,
- hale fabryczne,
- hale fabryczne,
oraz inne obiekty na terenie zakładów.
Zniszczenia:
poważne zniszczenia fabryki nastąpiły w czasie II wojny św. - część hal uległa zniszczeniu, a większość maszyn została wywieziona do Rzeszy.
Po 1945:
w 1945 prowizorycznie odbudowane zakłady upaństwowiono pod nazwą Walcownia Metali "Warszawa".
W związku z poprowadzeniem linii tramwajowej Prostą rozebrano częściowo budynek dyrekcji oraz całe skrzydło wzdłuż Prostej, skrócono jeden z zespołów hal fabrycznych oraz rozebrano część budynku mieszkalnego.
Zakłady funkcjonowały przy Żelaznej do 1982.
Obecnie:
na terenie zakładów mieści się Muzeum Przemysłu, Muzeum Drukarstwa oraz Scena Prezentacje.