Architekt:
Antonio Corazzi.
współpraca: Alfons Kropiwnicki.
Budowa:
1825-33.
Budowa nowej siedziby dla Teatru Narodowego mieszczącego się na pl. Krasińskich rozpoczęła się w 1825. Przerwana Powstaniem Listopadowym, została ukończona w 1833.
Projekt gmachu teatru Corazzi oparł o "Dom pod Kolumnami", do którego od strony zachodniej (na miejscu dawnego Marywilu) został dobudowany główny korpus gmachu teatru, oraz drugie skrzydło powielające architekturę "Domu pod Kolumnami".
Przebudowany:
wnętrza kilkukrotnie modernizowane, między innymi w latach 70-tych XIX w. - na czas trwania remontu jako tymczasowa scena zastępcza został wzniesiony Teatr Letni w Ogrodzie Saskim.
W wyniku przebudowy ukończonej w 1890 do fasady został dobudowany taras nad wejściem głównym.
Na początku XX w. przy Trębackiej wzniesiono Dom Dochodowy Teatrów Rządowych, połączony z teatrem podziemnymi magazynami na dekoracje.
W tym samy czasie (?) pomiędzy Domem Dochodowym a teatrem zbudowany został dodatkowy budynek magazynowy.
Zniszczony:
w czasie II wojny św.
Odbudowany i rozbudowany:
1947-65.
Projekt odbudowy i rozbudowy teatru opracował Bohdan Pniewski. Teatr otrzymał nową, większą scenę oraz widownię, stając się jednym z największych teatrów operowych w Europie. Budynek otrzymał nowe skrzydła wzdłuż Moliera (dawnej Focha) i Wierzbowej oraz nową elewację od strony placu Zwycięstwa (dawniej Piłsudskiego) . Całkowitej przebudowie uległy także wnętrza gmachu.
W 2002 nad głównym wejściem do teatru została odsłonięta Kwadryga Apollina - rzeźba pierwotnie projektowana przez Corazziego - jednak nigdy nie zrealizowana.
Odwiedź stronę www Teatru Wielkiego.