OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
Konstanty Jakimowicz.
Budowa:
1929-31.
Murowany kościół na Kamionku powstał z dwóch powodów: pierwszym były niewielkie rozmiary istniejącej tu wcześniej drewnianej kaplicy; drugim, ważniejszym – chęć wzniesienia kościoła – wotum w podzięce za "Cud nad Wisłą" – zwycięstwo nad bolszewikami w 1920. Pierwotny projekt – ostatecznie nieco zmodyfikowany, przewidywał wzniesienie arkadowych krużganków oraz wysokiej na 50 metrów dzwonnicy, którą architekt przewidział po wschodniej stronie prezbiterium. Zrezygnowano także z ozdobienia fasady mozaikowym tryptykiem przedstawiającym sceny bitwy pod Radzyminem; zamiast niego powstała płycina wypełniona przenikającymi się motywami krzyża oraz rozety – hostii. Ponad nimi umieszczono herb papieża Piusa XI, byłego już wówczas nuncjusza apostolskiego w Polsce, który podczas wojny w 1920 jako jeden z dwóch zagranicznych dyplomatów nie opuścił Polski.
Sam kościół jest monumentalną bazyliką o żelbetowej konstrukcji, łączącą cechy modernizmu i architektury romańskiej.
Po 1945:
Mimo niemieckich planów wysadzenia kościoła w 1944, świątynia wyszła z zawieruchy wojennej jedynie z nieznacznymi uszkodzeniami.
W okresie powojennym zamurowano arkadowe krużganki na tyłach prezbiterium, tworząc płyciny, w których znajdują się obecnie otwory okienne.
W latach 2009–11 przeprowadzono kompleksową renowację kościoła.