OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Szymon Bogumił Zug.
Budowa:
1777-81.
Kościół stanął na terenie ofiarowanemu gminie przez Piotra Fergussona Teppera. Projekt Zuga zwyciężył w konkursie i został ponoć wybrany osobiście przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Galeria wokół latarni na kopule stanowiła najwyższy punkt widokowy miasta - dlatego też wykonywano często z niej fotografie miasta oraz stanowiła atrakcję dla osób przyjeżdżających do Warszawy.
W 1825 odbył się koncert Fryderyka Chopina dla cara Aleksandra I.
W latach 80-tych XIX w. krzyż wieńczący kopułę został obrany za punkt bazowy o współrzędnych 0,0 lokalnego układu geodezyjnego miasta, oraz punkt centralny sieci triangulacyjnej I rzędu przy tworzeniu planów miasta Lindley-a.
Zniszczony:
Świątynia została zniszczona w 1939.
Odbudowa:
rozpoczęta została po wojnie siłami gminy ewangelickiej przy wsparciu finansowym Chrześcijańskiej Rady Ekumenicznej oraz dotacji państwowych. Autorem projektu odbudowy był T. Bursche.
W 1951 obiekt został przejęty przez Ministerstwo Kultury i Sztuki z przeznaczeniem do użytku Zarządu Filharmonii Warszawskiej, jako miejsce reprezentacyjnych koncertów, zebrań oraz wystaw.
W 1954 ukończono odbudowę konstrukcji kościoła, a w 1956 zwrócono go parafii ewangelicko-augsburskiej. Prace wykończeniowe trwały do 1964, kiedy to poświęcono nowy ołtarz.