OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Stanisław Szcześniak.
(często mylnie przypisywany Antoniemu Dygatowi).
Budowa:
1930-31.
Budynek powstał z przeznaczeniem na dom mieszkalny pracowników Banku Polskiego. W 1936 został odsprzedany sąsiadującej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Budynek mieścił ponad pięćdziesiąt mieszkań o zróżnicowanej wielkości od kawalerek po sześciopokojowy apartament. Największy z nich zajmował dyrektor techniczny PWPW Karol Chybiński, mniejsze m.in. artyści-graficy, twórcy znaczków i banknotów: Mieczysław Dutczyński, Ryszard Kleczewski, Włodzimierz Vacek.
Obecnie:
W czasie powojennej odbudowy uproszczono znacznie bryłę kamienicy obniżając ją o dwie kondygnacje i nakrywając wysokim dachem z facjatkami. W elewacjach zmniejszono wielkie płaszczyzny okien i zlikwidowano balkony. Wyburzono też (prawdopodobnie znacznie zniszczoną w czasie wojny) część budynku pomiędzy ulicą Sanguszki a najbliższą klatką schodową - w charakterystyczny sposób zwężającą się w związku ze skośnym przebiegiem ulicy.
Jako ciekawostkę można dodać, że budynek w dalszym ciągu posiada adres Rybaki 35 - i do niedawna, do czasu budowy w 2015 r. pawilonu restauracji Fontanna, był to jedyny adres przy tej de facto nie istniejącej już ulicy.