OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
Architekci:
Czesław Przybylski i Leon S. Drews.
Budowa:
1907-09.
Inwestorem galerii był przedsiębiorca Maxymilian Luxenburg. Według początkowego projektu, pasaż miały tworzyć dwa równoległe budynki ciągnące się wzdłuż bocznych granic posesji pomiędzy Senatorską 29 a Niecałą (późniejszą Alberta I) 6 i 8. Pomiędzy nimi miała znajdować się wewnętrzna uliczka nakryta szklanym dachem.
Projekt został zrealizowany częściowo - równoległe budynki zbudowano mniej więcej w połowie planowanej długości (od strony Senatorskiej - burząc przy tym część zabudowań klasztoru oo. reformatów), na szerszej części posesji w latach 1920-24 wybudowano salę kinową w której 10 stycznia 1925 otwarto kino "Splendid" (później przemianowane na "Sfinks", natomiast plan zburzenia kamienicy przy Niecałej 6 i 8 w celu zbudowania dalszej części pasażu nie został nigdy zrealizowany.
Wejście do Galerii wiodło od Senatorskiej 29. Elewację opracowano w duchu zmodernizowanego klasycyzmu i empiru. W gmachu mieściło się 700 pokoi do wynajęcia w tym Grand Hotel, liczne lokale sklepowe, restauracyjne i sala kinowa. W rozbudowanych podziemiach znajdowały się sklepy, tor do jazdy na wrotkach z restauracją i barem amerykańskim, a w latach 1919-31 Kabaret Qui Pro Quo.
W budynku funkcjonowały także w różnych okresach kina "Momus'' a także Ognisko Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy.
Wnętrza hotelu Grand ozdobiono secesyjnymi dekoracjami, trawersującymi motywy sztuki ludowej w/g planów architekta Gałęzowskiego i prof. warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych E. Trojanowskiego.
Zniszczona:
w 1944.
Obecnie:
w miejscu galerii została przeprowadzona ulica Canaletta