OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Budowa:
Budowę kamienicy o późnoklasycystycznej dekoracji fasady rozpoczęto w 1827. Autor projektu pozostaje nieznany, choć do niedawna mylnie przypisywano ją Józefowi Lesslowi. Wraz z budynkiem frontowym wzniesiono podłużną, murowaną oficynę boczną przylegającą do południowej granicy działki. W II połowie XIX wieku wzniesiono kolejne murowane oficyny – boczną i poprzeczną.
Około 1910 w miejscu zabudowań gospodarczych i części ogrodu w głębi działki wzniesiono halę o żelbetowym szkielecie, w której ulokował się „Garaż centralny”, czyli salon samochodowy i warsztaty naprawcze firmy „Geyer & Co” – przedstawiciela francuskich firm motoryzacyjnych.
Po I wojnie św. halę zaadaptowano na kino „Pan” mogące pomieścić 850 osób.
Zniszczona:
budynki bardzo poważnie ucierpiały w trakcie powstania warszawskiego. Hala kinowa została zburzona, zaś kamienica frontowa i oficyny zostały całkowicie spalone. Przetrwała jednak część murów i cała elewacja frontowa, która zachowała niemal całość wystroju architektonicznego.
Odbudowa:
rozpoczęta w 1946 według projektu T. Burschego, jednocześnie rozbierając mury oficyn i ruiny kina, zakończyła się ona jesienią 1947. Odbudowana kamienica była pierwszym zabytkowym budynkiem przy Nowym Świecie przywróconym do stanu sprzed wojny.