za budynkiem widoczny jeden maszt i biegnąca poziomo,
do niewidocznego drugiego masztu, antena nadawcza


OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Budowa:
1924-25 (lub w 1922).
Budynek został wzniesiony przez międzynarodowe konsorcjum stworzone przez Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, Societé Francaise Radioélectrique oraz angielską firmę Marconi Wireless Telegraph Co Ltd. Frontowy, utrzymany w stylu dworkowym budynek pomieścił biura PTR oraz rozgłośnię radiową; równocześnie wzniesiono długą halę produkcyjną biegnącą wzdłuż planowanego przedłużenia ulicy Wiśniowej, stykającą się z budynkiem frontowym oraz na sąsiedniej działce dwa maszty, pomiędzy którymi rozpięto antenę nadawczą.
Oficjalną datą rozpoczęcia nadawania sygnału jest 1 lutego 1925; 7 lutego potwierdzono odbiór rozgłośni w Wiedniu i Londynie. 5 maja tego roku na falach mokotowskiej rozgłośni debiutował Jan Kiepura.
W związku z wygraniem przez Polskie Radio sp. z o. o. przetargu na koncesję radiową PTR w marcu 1926 zaprzestało emisji programu radiowego. Polskie Radio odkupiło od PTR maszty i aparaturę nadawczą i nadawało za ich pośrednictwem swoją audycje od kwietnia 1926 do stycznia 1927, kiedy uruchomiono stację nadawczą na Forcie Mokotowskim.
Do chwili upadłości PTR w hali na tyłach budynku frontowego przy Narbutta produkowano wyłącznie aparaturę i podzespoły radiowe, w 1928 PTR zostało wykupione przez Marconi Wireless Telegraph Co Ltd. i przekształcone w Polskie Zakłady Marconi S.A.
Zniszczenia:
budynki fabryczne zostały spalone przez Niemców w roku 1944; budynek frontowy spłonął, zachował jednak mury magistralne, przejazd bramny oraz klatkę schodową;
Odbudowa:
po roku 1945 relikty budynku frontowego wykorzystano do wzniesienia nowej trzypiętrowej kamienicy, nadbudowując pierwotny budynek z zachowaniem rozstawu osi; mury hali produkcyjnej zostały rozebrane w 1945.