OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Pierwotnie:
w tym miejscu znajdowały się zabudowania pałacu Kazanowskiego wzniesionego w latach 1632-43, m.in. reprezentacyjna sala jadalna oraz skrzydło mieszczące kuchnię.
Przebudowy:
- w 1663 spalony w czasie wojen szwedzkich pałac został przekazany zakonowi Karmelitanek Bosych, które dokonały znacznej przebudowy otrzymanej części gmachu, umieszczając między innym w miejscu reprezentacyjnej sali przy Krakowskim Przedmieściu kościół pw. św. Teresy. Autorem projektu kościoła był Jan Baptysta Gisleni,
- po przeniesieniu zakonu w 1818 do Krakowa właścicielem budynku stało się Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, które w 1819 dokonało przebudowy części zespołu przy Krakowskim Przedmieściu na reprezentacyjną siedzibę według projektu Antonio Corazziego. Od sentencji umieszczonej na elewacji nazywany potocznie budynkiem "Res Sacra Miser" (tłum. "nieszczęśliwy jest rzeczą świętą").
Zniszczony:
w 1944 budynek uległ zniszczeniu, przy czym kościół stracił jedynie dach.
Odbudowa:
po 1945 budynek (za wyjątkiem kościoła) przez wiele lat stał w ruinie, w 1960 rozebrano grożącą zawaleniem elewację i wkrótce gmach odbudowano.