elewacja od strony dziedzińca
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Budowa:
około 1900.
Gmach wzniesiony przez Rosjan na planie prostokąta z krótkim skrzydłem poprzecznym, jako największy i o najbogatszym wystroju architektonicznym w zespole Koszar Jerozolimskich, zajmowanych do 1915 przez 3. Brygadę Artylerii Gwardii, wchodzącą w skład warszawskiej 3. Dywizji Piechoty Gwardii.
Według danych wywiadowczych Polskiej Organizacji Wojskowej pełnił pierwotnie funkcję koszarową, zaś według wspomnień kursantów WSWoj był kasynem oficerskim, co jednak wydaje się mało prawdopodobne z uwagi na pokaźną kubaturę. Niewykluczone, że łączył obie te funkcje.
Przejęty przez Wojsko Polskie, w latach 1919-1921 pełnił funkcje koszarowe. Stacjonowała tu bateria zapasowa 1. pułku artylerii polowej Legionów.
W marcu 1923 przeniesiono tu z dotychczasowej siedziby przy Al. J. Ch. Szucha 23 i z koszar kawalerii przy ówczesnej Huzarskiej 1/5 Wyższą Szkołę Wojenną (oprócz Kursów Doszkalających, prowadzonych do 1925 w ówczesnym gmachu Szkoły Podchorążych Piechoty, Al. Ujazdowskie 1/7). Ryzalit głównej klatki schodowej uległ uszkodzeniu w czasie przewrotu majowego, ostrzelany z dominującej nad okolicą pięciopiętrowej kamienicy przy ul. Wilczej 77(?).
Na parterze mieściły się: komenda szkoły, gabinet komendanta, adiutantura, pokoje wykładowców, administracja, powielarnia i kreślarnia. Na pierwszym piętrze, oprócz sal wykładowych i seminaryjnych, znajdowała się główna aula ze ścianami wyłożonymi dębową boazerią, w której zawieszano zdjęcia grupowe kolejnych roczników absolwentów. Na drugim piętrze mieściły się pozostałe sale wykładowe i biblioteka. W poprzecznym skrzydle ulokowano kasyno. Jego przebudowę (po uszkodzeniach z 1926?) według projektu Czesława Wolffa, będącą inwestycją Funduszu Kwaterunku Wojskowego, ukończono 15 V 1933.
W 1923 na wewnętrznym dziedzińcu szkoły wzniesiono pomnik Napoleona.
W latach 1931-33 do zespołu bramnego dołączono dom oficerski FKW - Koszykowa 79a.
Działalność Szkoły została zakłócona wskutek tajnej mobilizacji alarmowej 23 III 1939, której podlegała większość wykładowców (komendant Szkoły, gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba, objął wówczas dowództwo Armii "Poznań"), a zawieszona oficjalnie 15 VIII 1939.
We wrześniu 1939 w gmachu mobilizowano Kwatery Główne Naczelnego Dowództwa i dowództw armii.
W czasie wojny:
Cały kwartał Koszar Jerozolimskich zajmowały jednostki armii niemieckiej.
Po wojnie:
Budynek połączono z budynkiem Sucha 34. Został przekazany w użytkowanie Politechnice Warszawskiej.
Obecnie:
Mieści się tu Szkoła Biznesu i część Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej.