plan osiedla
(projekt zrealizowany bez bloku po lewej stronie)
![](https://www.warszawa1939.pl/sites/default/files/styles/full/public/media_uploaded/obiekty/kochowskiego/kochowskiego_strzecha.jpg?itok=IGZAbw95)
ARCHITEKT:
Bohdan Pniewski
BUDOWA:
1931-32 - domy przy Kochowskiego
1933-34 - domy przy Podstarościch
Osiedle spółdzielni „Strzecha urzędnicza” zaprojektowane zostało przez jednego z czołowych twórców architektury modernistycznej dwudziestolecia międzywojennego: Bohdana Pniewskiego.
Domy przewidziane były dla pracowników magistratu.
Według pierwotnego projektu osiedle miało się składać łącznie z 20 domów w zabudowie szeregowej (9 od strony ul. Kochowskiego, 6 pomiędzy ul. Podstarościch a Niegolewskiego i 5 w głębi ulicy Podstarościch). Zgodnie z tym projektem zrealizowano zabudowę wzdłuż Kochowskiego i Niegolewskiego - domy przy ul. Podstarościch 4 i 6 zrealizowano w innej formie w okresie 1935-39 zmieniając przebieg ulicy Podstarościch (jej końcówka miała pierwotnie biec równolegle do ulic Kochowskiego i Trentowskiego).
Niepozornie skromne elewacje frontowe domów przy ul. Podstarościch nie dają pełni wyobrażenia o tym jak ciekawie zaprojektowane jest ta część osiedla. Bryła jest bardziej rozbudowana i rozrzeźbiona od strony ogrodów- duże przeszklenia w poziomie parteru pozwalają doświetlić salon i zapewniają powiązanie widokowe wnętrza domu z ogrodem towarzyszącym każdemu z segmentów.
Jest to wczesna, niezwykle ciekawa realizacja Bohdana Pniewskiego, który w późniejszych latach zyskał sławę jako twórca monumentalnych budynków użyteczności publicznej.
ZNISZCZENIA:
Największych uszkodzeń w czasie II wojny św. doznały trzy segmenty od strony ul. Niegolewskiego (spalone dachy, częściowo zniszczone stropy).
ODBUDOWA:
Uszkodzone domy odbudowano wkrótce po wojnie - wg raportów zniszczeń Biura Odbudowy Stolicy w roku 1945 odbudowa przeprowadzana przez Spółdzielnię Pracy Budowlanej „Rzemiosło i Technika” była już w toku.