widok przed rozbudową
widok po rozbudowie
budynek z 1938 i z 1913
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Młody Spółdzielca
Zdjęcie - Łukasz Wolski
Architekt:
Henryk Rogowski (? - kontrolujący budowę z ramienia związku).
Wykonawca róbót - inżynier Stanisław Pękosławski.
Budowa:
1913
Budynek został wybudowany dla Warszawskiego Związku Stowarzyszeń Spożywczych „Społem” i mieścił w sobie biura oraz hurtownię. Budynek frontowy był dwupiętrowy. W suterenach umieszczono kocioł centralnego ogrzewania i trzy pomieszczenia na składy. Na parterze umieszczono skład wydawnictw, biura, salę posiedzeń Rady Nadzorczej, poczekalnię oraz mieszkania woźnego i stróża. Na I pietrze umieszczono kantor, a na II piętrze - składy materiałów łokciowych, norymberskich i materiałów piśmiennych.
W trzypiętrowej oficynie przeznaczonej wyłącznie na składy hurtowe było pięć hal opartych 6 żelaznych słupach. Towary między piętrami transportowano elektryczną windą towarową, a ich odbiór odbywał się z rampy ciągnącej się wzdłuż budynku oficyny. Budynek oficyny był połączony klatką schodową z budynkiem frontowym.
Rozbudowa:
W 1938 według projektu Piotra Kwieka wzniesiono trzypiętrowy nowoczesny modernistyczny budynek biurowy od strony ul. Grażyny.
Zniszczony:
W czasie II wojny światowej budynek płonął dwukrotnie – w wyniku bombardowania 26 września 1939 r. i po podpaleniu przez Niemców 4 sierpnia 1944 r.
Po 1945:
Odremontowany - obecnie budynek należy do Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”.