OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
Hilary Szpilowski.
Budowa:
1818.
Kamienica powstała na na miejscu wzniesionego prawdopodobnie jeszcze w XVII w. bliżej niezidentyfikowanego budynku, który został wzniesiony w czasie tworzenia jurydyki Wielopole. W 1743 stał w tym miejscu dwór, którego szeroki dziedziniec osłaniały oficyny. Tuż za dworem rozciągał się ogród.
Z czasem posesję podzielono na trzy mniejsze parcele. Narożną, przy Elektoralnej 15 (nr hip. 792), wraz z budynkiem, w 1818 nabył Michał Flindt, fabrykant powozów i wtedy przystąpił do budowy nowego domu. Była to narożna klasycystyczna kamienica z długą, jedenastoosiową budowlą frontową, zwróconafasadą w stronę Elektoralnej. Miała jedno piętro, zwieńczone naczółkowym dachem. W partii środkowej pseudoryzalit przechodził w wystawkę drugiego piętra. Ryzalit ten wieńczyła prosta schodowa attykaozdobiona girlandami, dwiema maskami i datą 1818. Budynek posiadał dwie bramy. Fabryka powozów mieściła się w oficynie.
Przebudowa:
1829, wg projektu Antonio Corazziego, z inicjatywy wdowy po właścicielu, Krystyny z Hocków, która dobudowała dwie długie oficyny boczne: zachodnią wzdłuż Zimnej i drugą pośrodku posesji.
Mimo kilku zmian właściciela nadal na terenie posesji działała fabryka powozów, której właścicielem był Stanisław Kozłowski oraz kilka mniejszych fabryczek i warsztatów, np.: wyrobów mechanicznych, wyrobów drucianych. W XIX w. w budynkach frontowych ulokowały się różne sklepy, np.: towarów bławatnych, skład win towarów kolonialnych, pasmanteryjny. Z czasem zmieniali się właściciele i branże handlowe. Przed I wojną światową były tu m.in.: wytwórnia ekwipaży, magazyn bielizny, naczyń aptecznych a na rogu skład apteczny.
Zniszczona:
we wrześniu 1939 r.