widok południowej części arkad
(po lewej fragment Biblioteki Stanisławowskiej)
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Jakub Kubicki.
Budowa:
1818-27.
Budowla powstała w ramach z jednej strony w celu wzmocnienia skarpy wiślanej w części na której stał Zamek Królewski, z drugiej zaś jako połączenie górnych ogrodów zamkowych z planowanymi nowymi dolnymi ogrodami, mających powstać na nowo usypanym tarasie.
Budowa arkad była konsekwencją dwóch wielkich powodzi, w 1813 i 1816, które znacznie zniszczyły Oficynę Tarasową (Wielką).
Arkady zostały dobudowane do fundamentów wschodniej ściany Oficyny, której pierwsze piętro zostało rozebrane, zaś pomieszczenia Stancji Dolnych oficyny zasypane ziemią.
Początkowo przejazd pod Arkadami pełnił funkcję krytej ulicy łącząc ul. Boczną na Mariensztacie z ulicą Bugaj.
Przebudowa:
po 1831 zajęte przez wojsko i przekształcone w stajnie Pułku Czerkiesów - zamurowano wówczas arkady oraz podzielono obiekt ścianami działowymi.
Po 1918 w budynku mieściły się garaże samochodowe przynależące do kancelarii Prezydenta RP, którego rezydencja mieściła się w Zamku Królewskim. W latach 1934-35 na północ od Arkad wzniesiono budynek Koszar Oddziału Zamkowego Prezydenta RP.
Po 1945:
arkady mieściły magazyny Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego; następnie od 1971 warsztaty i magazyny zaplecza odbudowy Zamku Królewskiego.
W 1995 rozpoczęły się badania archeologiczne i konserwatorskie zakończone w 2009 oddaniem do użytku zrewitalizowanych arkad (według projektu Stanisława Fiszera).
Opracowanie na podstawie historii arkad na stronie Zamku Królewskiego.