OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Zdjęcie - Łukasz Wolski
Architekt:
Jakub Kubicki.
Budowa:
1819-20.
Budynek Stajni i Wozowni Belwederskich wzniesiono w sąsiedztwie Belwederu w ramach dostosowywania go na siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego.
Budowla została wzniesiona na planie prostokątnej podkowy. Była pierwotnie parterowa, z narożami w formie piętrowych trzyosiowych pawilonów na planie kwadratu.
Zespół składał się z:
- parterowego korpusu głównego (skrzydło stajni),
- dwóch piętrowych pawilonów narożnych (mieszkalnych),
- dwóch parterowych skrzydeł wozowni.
Dachy pawilonów i skrzydeł bocznych ukryto za płaskimi attykami. Budynek nie posiadał żadnego akcentu środkowego, aby nie stwarzać konkurencji dla Belwederu.
Dwa lata później obok zespołu stajni i wozowni wzniesiono przy Klonowej budynek z przeznaczeniem na maneż.
Przebudowa:
około 1930 zespół dawnych stajni i wozowni poddano rozbudowie na potrzeby instytucji państwowych.
Środkowa partia (skrzydło stajni) została rozebrana, a w jej miejscu wzniesiono nowy, dwupiętrowy budynek. Zachowano jednak boczne skrzydła, które podwyższono o jedną, niską kondygnację i pawilony narożne, które po przebudowie, stały się niższymi skrzydłami korpusu głównego. Nowe skrzydło wyraźnie nawiązywało do architekturą do wcześniejszych zabudowań zaprojektowanych przez Kubickiego.
Prawdopodobnie w tym samym okresie na terenie posesji powstała willa Aleksandry Piłsudskiej.
W budynku mieściły się instytucje związane z wojskiem. Był także siedzibą Edwarda Rydza-Śmigłego (Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych - patrz siedziba GISZ przy Al. Ujazdowskich 3), który po śmierci marszałka Piłsudskiego stopniowo stawał się najważniejszą osobą w państwie, czego potwierdzeniem była nadana mu w 1936 buława marszałkowska. Ponieważ Belweder stał się muzeum i miejscem kultu Piłsudskiego, to właśnie rezydencja nowego marszałka na krótko stała się jednym z najważniejszym miejsc w kraju.
W czasie II wojny św. gmach został zajęty przez władze niemieckie, co m.in. uchroniło go przed zniszczeniem.
Po 1945:
gmach został wyremontowany i wraz z sąsiednimi zabudowaniami został przekazany Ministerstwu Obrony Narodowej i stał się siedzibą ówczesnego ministra – marszałka Michała Roli-Żymierskiego.
Obecnie stanowi jedną z siedzib Ministerstwa Obrony Narodowej.