OBIEKT ISTNIEJE (wybudowany po 1935)
FOT:
Wzniesiony:
około 1548 prawdopodobnie przez włoskiego budowniczego Jana Baptystę.
Barbakan miał formę potężnej, półkolistej bastei, zwieńczonej renesansową attyką, złożoną z trójkątnych szczycików i sterczyn i przeprutą okrągłymi otworami. Po obu stronach barbakan był ujęty dwiema parami okrągłych baszt wspartych na prostokątnych filarach mostu. Barbakan wraz z Bramą Nowomiejską (dawniej Łazienną) stanowił ochronę północnego wjazdu do miasta. Na planie Warszawy Dahlbergha z 1655 zespół ten nosi nazwę "Porta Zacroziniensis" - Brama Zakroczymska. W początku XVIII wieku Barbakan i mury miejskie straciły swoją rolę obronną i zostały częściowo rozebrane lub wchłonięte przez zabudowę miejską w przeciągu XVIII i XIX wieku. Rozebrano m.in. Bramę Nowomiejską oraz zachodnią część Barbakanu co umożliwiło poszerzenie ulicy Nowomiejskiej i uzyskanie swobodnego przejazdu do Nowego Miasta. Natomiast wschodnia część baszty Barbakanu ocalała dzięki obudowaniu jej przez budynki Nowomiejska 18-22 i Nowomiejska 24.
Rekonstrukcja:
W latach trzydziestych XX wieku dzięki inicjatywie Miejskiej Komisji Opieki nad Zabytkami podjęto prace nad rekonstrukcją fragmentów murów obronnych w okolicach Barbakanu, zachowanych w budynkach wzdłuż ulicy Podwale. Projekt rekonstrukcji opracował inż. arch. Jan Zachwatowicz. W latach 1937-38 zrekonstruowano fragment obu murów wraz z tzw. Bramą Prochową oraz zachodnią częścią mostu Barbakanu (dzięki rozbiórce domu Nowomiejska 19). Niestety miasto nie miało wystarczających środków na wykupienie innych budynków przy ulicy Nowomiejskiej co umożliwiłoby rekonstrukcję całego zespołu barbakanu.
W 1944 kamienice Nowomiejska 18-22 i nr 24 zostały zniszczone jednak fragmenty Barbakanu jak i zrekonstruowane przed wojną fragmenty mostu i murów obronnych ocalały.
W 1947 rozebrano resztki kamienic Nowomiejska 16, 18-22 i 24 i zabezpieczono ocalałe fragmenty Barbakanu. Pełną rekonstrukcję przeprowadzono w latach 1952-54 według projektu mgr inż. arch. Wacława Podlewskiego.