1897 źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie | 1935 źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie |
Po lewej plan Lindley-a z 1897, na którym widoczna jest zabudowa działki pomiędzy Franciszkańską a Sapieżyńską. Przy Franciszkańskiej widoczna jest piętrowa kamieniczka przy posesji Franciszkańska 8 oraz potężna kamienica Wierciochowskiego, już wówczas występująca jako dwie kamienice: nr 10 i nr 12.
Po prawej fotoplan z 1935, na którym zaznaczyłem na czerwono zabudowania widoczne na planie Lindley-a, które ocalały mimo wytyczenia w 1912 ulicy Mławskiej.
W celu przebicia ulicy Mławskiej zburzono prawie całkowicie mniejszą, piętrową kamieniczkę której relikty na planie zaznaczyłem kolorem pomarańczowym, skrócono nieznacznie kamienicę Franciszkańska 10 i zakończono ją skośnym narożnikiem i nową elewacją od strony Mławskiej, a także zburzono oficyny przy Sapieżyńskiej.
W wyniku tej operacji dotychczas symetryczny budynek Franciszkańska 10/12 (27 osi, w tym dwa skrajne jednoosiowe ryzality oraz środkowy ryzalit trójosiowy) stał się budynkiem niesymetrycznym.
Zdjęcie z 1941:
1941 |
Na zdjęciu widoczna elewacja kamienicy Franciszkańska 10 z trójosiowym ryzalitem z przejazdem bramnym, wylot ulicy Mławskiej, piętrowa dobudówka (bądź relikt zburzonej części kamienicy Franciszkańska 10) na rogu Franciszkańskiej i Mławskiej, za nią kamieniczka przy Franciszkańskiej 8.