Rzeźbiarz:
Giovanni Liverotti.
Data ustawienia:
1733.
Fundatorami rzeźby byli Józef Wandalin Mniszech, marszałek wielki koronny, kasztelan krakowski i jego żona Konstancja z Tarłów.
Podczas remontu w październiku 2004 wiadomości o twórcy i roku ustawienia rzeźby zostały zweryfikowane dzięki odnalezieniu ołowianej tabliczki fundacyjnej ukrytej w cokole. Wcześniej uważano, że twórca miał na nazwisko Cieverotti, a rzeźba powstała w 1731(tak można odczytać napis u podstawy posągu).
Św. Jan Nepomucen jest patronem m. in. przepraw, mostów i dróg – dlatego jego figury często stawiano na rozstaju dróg i w miejscach, z których wyruszano w dalszą podróż. Nepomucen z Senatorskiej stał przed bramą pałacu swych fundatorów, w miejscu, które w XVII wieku było granicą miasta - na końcu ulicy znajdował się przejazd przez Wały Zygmuntowskie. Na przełomie XVII i XVIII wieku wały straciły swoje znaczenie i mocno się zatarły, ale wyraźna różnica w gęstości zabudowy wciąż istniała, także faktycznie tu kończyła się Warszawa ,a zaczynał rzadziej zabudowany trakt biegnący późniejszą ulicą Twardą i Grójecką w stronę Grójca i dalej do Krakowa. Postawiona w pierwszej połowie XVIII w. figura znajdowała się więc przy wyjeździe z miasta.
Więcej o figurze na stronie Warszawskie Nepomuki.