OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Wacław Wecker.
Budowa:
1930-34.
Budowa rozpoczęła się w 1930 i trwała do 1934 a prace wykończeniowe trwały do 1936. Ponieważ budowa była prowadzona etapami pierwsza grupa studentek wprowadziła się do części budynku już jesienią 1931.
W efekcie powstał wielofunkcyjny budynek, zrealizowany w stylistyce nowoczesnej architektury funkcjonalnej, w konstrukcji żelbetowej. Znalazły się w nim m.in rzeźnia, piekarnia, pralnia, kaplica, bursa, szkoła oraz część apartamentowa z dwupokojowymi mieszkaniami, które były przeznaczone pod wynajem. Na dachu stworzono trzy niezależne tarasy rekreacyjne.
Zlecenie otrzymał W. Weker, gdyż dwie jego kuzynki, s. Magdalena Piegłowska, i s. Magdalena Śliwińska należały do zgromadzenia Urszulanek. Budowa prowadzona była dzięki kredytowi BGK oraz emisji pocztówek-cegiełek ze zdjęciem szkieletu budowanego gmachu.
Zniszczony:
Budynek został spalony i poważnie uszkodzony w wyniku działań wojennych, ale przetrwał dzięki nowoczesnej konstrukcji, która umożliwiła jego powojenną odbudowę.
Odbudowa:
W pierwszej kolejności, już w 1946, zostało wyremontowane, najmniej zniszczone, trzypiętrowe skrzydło od strony Wiślanej. Dopiero w późniejszym okresie nastąpiła odbudowa pozostałych dwóch skrzydeł, przy czym skrzydło od strony Gęstej zostało podwyższone o dwa piętra w osi najbardziej oddalonej od Dobrej.