OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Architekt:
budynek: Kazimierz Matecki;
elewacja: Bronisław Brochwicz-Rogoyski.
Budowa:
1895-97.
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie powstało w roku 1882. Skupiało burżuazję i inteligencję warszawską a znanymi wioślarzami zrzeszonymi w Towarzystwie byli także Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.
Gmach WTW stanął na gruntach kupionych od hrabiego Ksawerego Branickiego, który prezesował Towarzystu i finansował budowę gmachu oraz kilku sąsiednich kamienic, charakteryzujących się kolorowymi oblicowaniami fasad w klinkierze. Budynek pełnił funkcję zimowej siedziby Towarzystwa, które swoją przystań miało u wylotu Bednarskiej (w 1929 przeniesioną na Wioślarską).
Budynek otrzymał nieco przyciężką, neogotycką fasadę o niesymetrycznym układzie akcentowanym przez duży wykusz oraz dowieszony do niego pinakiel wieńczony wysmukłą iglicą. Elewację zdominowały, ostrołukowe portale okienne, wśród których rozgościły się różnorodne średniowieczne stwory - diabły, lwy, smoki i potwory.
Ważne miejsce na fasadzie otrzymała również alegoria Wisły Hipolita Marczewskiego, będąca wyobrażeniem rzeki przepływającej przez trzy zabory (stąd dominująca kobieta i troje pacholąt).
Wnętrza, podobnie jak w innych tego typu klubach, urządzono z dużym przepychem i wystawnością. W sali balowej zajmującej prawie całe drugie piętro znalazło się wyobrażenie Syreny na tle Starego Miasta - dzieło Henryka Siemiradzkiego.
Zniszczony:
w czasie II wojny św.
Odbudowany:
przez członków WTW z nieznacznymi zmianami elewacji oraz całkowitą przebudową wnętrza.Towarzystwo zostało rozwiązane w 1949, reaktywowane w 1956, w 1978 wróciło do swojej siedziby. Obecnie budynek, po modernizacji w 2000, mieści kluby nocne i dyskoteki.
Więcej o Towarzystwie tutaj.