OBIEKT NIE ISTNIEJE
FOT:
ze zbiorów Zygmunta Walkowskiego
Architekt:
nieznany, być może Czesław Domaniewski lub Paweł Hoser
Budowa:
pomiędzy 1901 a 1904 (?)
Dom wzniesiony na terenie jednego z gospodarstw ogrodniczych firmy Bracia Hoser - zakupionego około 1877 w związku z rozwojem firmy mieszczącej się przy Al. Jerozolimskich.
Według tradycji rodzinnej w budynku zamieszkał założyciel firmy Piotr Hoser, który pieszo odwiedzał oddalone o około 14 kilometrów szkółki w Żbikowie koło Pruszkowa.
Według spisów adresowych przed 1939 w domu mieszkał architekt Paweł Hoser (syn Piotra)
Zniszczony:
Budynek zniszczony w czasie Rzezi Woli w sierpniu 1944 r.
Przebywający wówczas w domu Janusz Hoser i Henryk Hoser (odpowiednio wnuk i prawnuk Piotra, a równocześnie dziadek i ojciec późniejszego biskupa diecezji warszawsko-praskiej Henryka Hosera) zostali zamordowani w czasie egzekucji na terenie fabryki Franaszka przy Wolskiej 41.
Obecnie:
po 1945 południowa połowa posesji została przyłączona do zespołu zajezdni tramwajowej "Wola", zaś w końcu lat 90-tych XX w. została przyłączona do klasztoru Karmelitanek Bosych przy Wolskiej 27/29 i przekształcona w ogród.
Północna część działki (zmniejszona w latach 70-tych w czasie budowy przejścia podziemnego pod ul. Wolską) jest obecnie bardzo zaniedbana.
Przy ulicy Wolskiej (przy pawilonie sąsiadującego klasztoru) zachował się budynek stróżówki, w którym przez wiele lat mieściła się kwiaciarnia.