elewacja frontowa - wschodnia
Architekt:
Stefan Szyller
Budowa:
1911-1912
Ogród na tyłach pałacu przy Nowym Świecie 19 rodzina Kossakowskich wydzierżawiła Towarzystwu „Cynamon, Wiśniewski i S-ka”, które wybudowało tu ogromną halę ze sztucznym lodowiskiem. Ta pierwsza hala sportowa w Warszawie miała żelazną konstrukcję dachową, wspartą na 16 filarach. Zachodnią ścianę gmachu zdobiło okno witrażowe z pracowni Franciszka Białkowskiego, przedstawiające zorzę polarną na morzu z górami lodowymi. W okresie letnim lodowisko zamieniano na tor wrotkarski. Ślizgającym się przygrywała orkiestra usytuowana w specjalnej niszy na parterze, zaś wokół lodowiska urządzono restaurację. Halę otwarto na początku grudnia 1912, ale wysokie koszty eksploatacji doprowadziły do upadku przedsięwzięcia już po pierwszym sezonie.
Przez pewien okres w budynku działało wrotkowisko.
W 1915 działał tu już teatr „Na Czasie" oraz kino.
W 1919 urządzono w budynku największe kino w stolicy (2360 miejsc) o nazwie „Colosseum” W latach późniejszych otwarto w hali drugą nieco mniejszą salę kinową, która od 1938 roku funkcjonowała jako kino „Świt”. Od 1930 właścicielem posesji stało się Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeń..
Zniszczone:
Sala kina „Colosseum” spłonęła we wrześniu 1939, a w sierpniu 1944 budynek uległ dalszym zniszczeniom.
Resztki murów rozebrano w 1946 podczas prac przy odbudowie pałacu Kossakowskich. Obecnie teren dawnego gmachu „Palais de Glace” zajmuje hala sportowa i boisko przy Szkole Podstawowej nr 211 im. Janusza Korczaka, której adres to Nowy Świat 21a