Architekt:
Projekt zagospodarowania terenu: Marian Kontkiewicz
Projekt domów przy 6-ego Sierpnia: Marian Kontkiewicz
Projekt sześciu domów szeregowych: Marian Lalewicz
Budowa:
1920-1923
Zespół dziewięciu budynków z mieszkaniami dla urzędników oraz biurowych powstał z inicjatywy Ministerstwa Robót Publicznych.
W skład kolonii wchodziły:
- trzy dwupiętrowe piętrowe budynki biurowe (drugie piętro ukryte w mansardowym dachu) przy ul. 6-ego Sierpnia (nr 43, nr 45 i nr 47) - budynki prawdopodobnie były całkowicie drewniane, jedynie z murowanymi klatkami schodowymi i otynkowane,
- na ich tyłach pomiędzy ul. Sędziowską a Suchą sześć jednopiętrowych szeregowców: Sucha 30 (?), Trybunalska 9 (?), Trybunalska 8 (?), Referendarska (nr ?), Referendarska 6 (?), Sędziowska 25 (?),
Pomiędzy jednopiętrowymi szeregowcami zostały wytyczone ulice Referendarska i Trybunalska.
Prawdopodobnie kolonia według pierwotnego projektu miała zajmować większy obszar (być może aż po ul. Wawelską).
Domy powstały na obszarze zajmowanym przez dawne rosyjskie zabudowania wojskowe przy Mokotowskim Polu Wojennym.
Opuszczone zabudowania po 1915 r. zostały zamieszkane przez robotników, a obszar przyjął nazwę "Kolonia Staszyce".
Na planach miasta kolonia oznaczana jest na południe od linii ulicy Filtrowej i Nowowiejskiej (późniejszej 6-ego Sierpnia).
Jeden z porosyjskich domów zachował się do września 1939 r. pomiędzy nowymi budynkami przy ul. Referendarskiej 6 (?) a Sędziowską 25.
Kompleks mieszkań urzędniczych "przejął" wcześniejszą nazwę i nazywany był Kolonią Staszica. Tę samą nazwę przyjęła Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlaną "Kolonia Staszica", która po otrzymaniu gruntów od państwa zaczęła zabudowywać obszar od ul. Filtrowej po Wawelską.
W 1935 r. został rozstrzygnięty konkurs zamknięty na gmach Ministerstwa Opieki Społecznej, który razem z dwoma pozostałymi reprezentacyjnymi budynkami, po wyburzeniu mieszkań urzędniczych miał stanąć przy ul. 6-ego Sierpnia.
Zniszczone:
- większość domów uległa całkowitemu zniszczeniu we wrześniu 1939 r.
- budynki przy Suchej 30 (?) i Referendarskiej 6 (?) zniszczone w 1944 r.