/ Jaworzyńska
OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
Portal "Polacy z wyboru"
Architekt:
Gustaw Schmejke (Szmejke, Szmeike)
Budowa:
1911-12
Założona w 1896 r. przez Edwarda Rontalera szkoła handlowa mieściła się kolejno przy ul. Nowy Świat 35, ul. Foksal 10, ul. Składowej 3 (ob. Pankiewicza), ul. Kaliksta 8 (ob. Śniadeckich).
W 1912 r. przeniosła się do nowo wybudowanego gmachu na ul. Polną, gdzie po przekształceniu w 8-klasowe Gimnazjum matematyczno-przyrodnicze funkcjonowała do 1937 r. Budynek gimnazjum był 5-kondygnacyjny, zwieńczony wysokim łamanym dachem i dwoma szczytami, z których jeden był ozdobiony zegarem. Obok (ul. Polna 46b) wybudowano jednokondygnacyjną salę gimnastyczną.
W latach 1919-1939 gmach był także siedzibą liceum francuskiego (Lycée français de Varsovie).
W latach 1937-39 nieruchomość zajmowały Gimnazjum i Szkoła Powszechna K. Nawrockiego i XVII gimnazjum państwowe.
W czasie okupacji w budynku działała Żeńska Szkoła Odzieżowa.
Zniszczenia:
W 1944 r. budynek został uszkodzony: spalony został dach i IV piętro, ponadto pocisk uszkodził częściowo parter i suterenę. W sali gimnastycznej spalony został dach i strop nad salą.
Po 1945:
Po wojnie gmach pełnił nadal funkcje oświatowe - mieściły się tu m.in. Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa (ogrodnicza) Nr 4 Warszawa, Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Warszawie i Państwowe Studium Stenotypii i Stenografii.
W budynku wznowiło też działalność Żeńskie Liceum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej (przedwojenna siedziba przy Marszałkowskiej 122), które w 1961 r. przeniosło się do własnej siedziby wzniesionej przy Emilii Plater 29, na terenie dawnego Ogrodu Pomologicznego.
Obecnie (2021):
w budynku mieszczą się jednostki organizacyjne Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Sąsiadujący dawny budynek sali gimnastycznej po odbudowie i rozbudowie należy do 2 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, którego siedziba znajduje się w przylegającym doń budynku przy Nowowiejskiej 5.