OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Budowa:
między 1754 a 1767.
Pierwotnie barokowa, 2-piętrowa, 5-osiowa kamieniczka stojąca przy Krakowskiem Przedmieściu stanęła na miejscu drewnianej zabudowy sprzed 1669.
Przebudowy:
- po 1790 według projektu Szymona Bogumiła Zuga przerobiono elewację na klasycystyczną i wzniesiono 2-piętrowy dom od Koziej;
- po 1819 wzniesiono jednotraktową oficynę łączącą budynki frontowe;
- w 1861 (lub - mniej prawdopodobne w 1867), według projektu Józefa Orłowskiego nadbudowano 3. piętro domu od Krakowskiego Przedmieścia i częściowo zmodyfikowano elewację w stylu eklektycznym. Dom od Koziej nadbudowano o 3. piętro;
- przed 1939 został skuty wystrój elewacji kamienicy od Koziej.
Pod koniec zaboru pruskiego (tuż przed 1806) istniał w budynku sklep żelazny Henryka Stoeckera (przeniesiony z Krakowskiego Przedmieścia 57). W okresie międzypowstaniowym (1832-63) istniał w kamienicy sklep z kapeluszami damskimi Marii Duhazal. W 1862 otwarto magazyn wyrobów platerowanych "Norblin i S-ka", w 1893 wzmiankowano Dom Handlowy "Tsin-Łuń" sprzedający herbatę, w okresie międzywojennym zaś był sklep optyczny Józefa Wiśniewskiego i sklep z galanterią damską J. Bętkowskiej.
Zniszczona:
spalona i zburzona we wrześniu 1944.
Odbudowana:
w latach 1950-51 według projektu zespołu pod kierunkiem Teodora Burszego (Anna Boye-Guerquin, Jan Idzikowski, Władysław Witkowski, Wanda Netto, Franciszek Kumant) jako część osiedla ZOR Krakowskie Przedmieście. Dom od Krakowskiego Przedmieścia odbudowano w gabarycie sprzed zniszczenia, z wystrojem nawiązującym do zaprojektowanego przez Zuga (do 2. piętra) i nowym w stylu klasycystyczno-barokowym (3. piętro). Dom od Koziej odbudowano według nowego projektu z zachowaniem gabarytu i liczby osi. Na miejscu oficyny urządzono zieleniec (ciągnący się od posesji 57 do 63).