DZIESIĄTA rocznica istnienia
portalu "Warszawa1939.pl"


Witamy na stronie podsumowującej kolejny, tym razem jubileuszowy 10 rok, funkcjonowania naszego portalu internetowego.

Zaczynaliśmy skromnie - 10 lutego 2001 w sieci pojawiła się strona zawierająca 8 budynków. Po dziesięciu latach prezentujemy zdjęcia około 2.550 obiektów. W ostatnim roku udało nam się dodać zdjęcia prezentujące 160 obiektów, w tym opracowanie Ogrodu Saskiego, do którego część historyczną przygotował Krzysztof Mordyński.

możesz kliknąć na wybrany budynek / obszar

Przybliżona lokalizacja Żelaznej Bramy Giełda Królewska 10 Teatr Letni Wodozbiór Sadzawka Fontanna Kiosk meteorologiczny Altanka z wodą sodową Instytut Wód Mineralnych Przybliżona lokalizacja Ujeżdżalni Saskiej Domek Ogrodnika Oranżeria Przybliżona lokalizacja Wielkiego Salonu Tablica Pamiątkowa Przybliżona lokalizacja dawnego dworu Bokuma Przybliżona lokalizacja kiosku z gazetami Dawna lokalizacja altany z owocami Pijalnia wody Przybliżona lokalizacja studni Przybliżona lokalizacja Małego Salonu pawilon Kropli Mleka Kąpielisko dla Dzieci PTH Zegar słoneczny Kamień pamiątkowy biura Wydziału Ogrodniczego Zarządu Miasta Spis obiektów

1935
źródło: Archiwum Państwowe w WarszawieNajwiększym naszym osiągnięciem zeszłego roku, było wzięcie udziału w charakterze konsultantów historycznych w realizacji filmu "Miasto Ruin", trójwymiarowej rekonstrukcji zniszczonej Warszawy, wykonanej przez studio Platige Image z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Obszerny wywiad na temat naszej pracy przy tym projekcie zamieściła Gazeta Stołeczna - wywiad do przeczytania tutaj.Oprócz tego ważnym wydarzeniem było wydanie przez naszą Fundację, wspólnie z Wydawnictwem Abrys, książki przypominającej przebieg uroczystości pogrzebowych po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego - książka została wydana w 75-tą rocznicę śmierci Marszałka.Osoby zainteresowane książką zapraszamy do naszego Sklepiku.


Braliśmy udział w Nocy Muzeów, przedstawiając w Muzeum Niepodległości prezentację poświęconą rozwojowi Warszawy w czasach, kiedy mieszkał w niej i tworzył Fryderyk Chopin. Prezentacja ta była jednym z elementów obchodów 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Współpracowaliśmy także w realizacji filmu "Była sobie Warszawa. Once upon Warsaw 1939 – 1942” – nakręconego na podstawie zdjęć zniszczonej Warszawy, wykonanych przez żołnierzy Wermachtu. Film był realizowany przez Tomasza Wiśniewskiego z Pracowni Filmu i Starej Fotografii Michałowo.

Bywalcy Domu Spotkań z Historią mieli okazję posłuchać naszych prezentacji poświęconych zdjęciom lotniczym Warszawy z około 1920 r. oraz rozwojowi Warszawy w latach międzywojennych, przedstawionej w czasie Weekendu Retro. Miło nam także przypomnieć, że napisana w 2009 r. przez Ryszarda Mączewskiego książka "Warszawa między wojnami" (wydawnictwo "Księży Młyn") została w czasie tej prezentacji wyróżniona nagrodą "Złoty liść" przyznaną przez organizatorów VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.W listopadzie i grudniu współorganizowaliśmy (wraz z Jarosławem Zielińskim) razem z barem Retrospekcja I Varsavianistyczne Mistrzostwa Amatorów "Retroring"- które dzięki uczestnikom i publiczności stały się wspaniałym konkursem wiedzy o Warszawie, zakończonym wyłonieniem zwycięzcy, którym został Jakub Jastrzębski. Drugie miejsce zajęła Marta Szczeblewska, trzecie - Jerzy Bombczyński, czwarte - Ewa Kominek.W styczniu 2011 prezentowaliśmy, zarówno nasz portal jak i zarys rozwoju Warszawy w okresie międzywojennym, na wykładzie w ramach studiów varsavianistycznych organizowanych przez dr. Marka Ostrowskiego.

Swoją wiedzą staraliśmy się wspierać wszelkie instytucje zajmujące się szeroko rozumianą historią Warszawy - m.in. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków (istotny wkład w dostarczenie ikonografii zrekonstruowanej bramy do pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20, inwentaryzacja m.in. tabliczek adresowych), Muzeum Warszawskiej Pragi, współpraca ze stowarzyszeniem "Nasz Norblin" (weryfikacji opisów zdjęć publikowanych na stronie "Cyfrowe Archiwum Woli"), itd.

Tradycyjnie wydaliśmy też w tym roku kalendarz ze zdjęciami Warszawy - tym razem współczesnymi zdjęciami lotniczymi - zapraszamy do jego nabycia - Warszawa z lotu ptaka potrafi być naprawdę zaskakująco piękna!Niestety ilość różnych zajęć dodatkowych, związanych pośrednio z prowadzeniem portalu www.warszawa1939.pl doprowadziła do sytuacji, w której aktualizacje portalu są mniej częste niż w latach poprzednich. Dlatego też w rozpoczynającym się roku planujemy zmienić formułę pracy nad dalszym rozwojem portalu, tak aby umożliwić gościom zobaczenie zdjęć ze zbiorów takich instytucji jak np. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centralna Biblioteka Lekarska i inne.

Bardzo gorąco dziękujemy za wszystkie listy, które otrzymujemy ze słowami uznania, z pytaniami o warszawskie budynki, i o historię Warszawy. Dziękujemy za przesyłane zdjęcia, informacje, sugestie.

Bardzo też przepraszamy za wszelkie opóźnienia w odpisywaniu na listy. Nie wynika to w żadnym wypadku z lekceważenia gości naszego portalu, tylko z ilości korespondencji jaka do nas spływa. Stąd też jeśli ktokolwiek poczuł się urażony brakiem odpowiedzi, bądź późną odpowiedzią, przepraszamy i prosimy o ponowny kontakt.

Drodzy Internauci!


Dziękujemy Wam bardzo za 10 lat bycia z nami i odwiedzanie portalu Warszawa1939.pl - to naprawdę jest wspaniałe wiedzieć, że odwiedza nas tak liczna grupa osób - w ostatnim roku około 800 wizyt dziennie. Dzięki Wam wiemy, że nasza praca polegająca na "księgowaniu zaginionego miasta" ma sens i jest społecznie użyteczna.

Dziękujemy !!5. rocznica 6. rocznica 7. rocznica 8. rocznica 9. rocznica