OBIEKT NIE ISTNIEJE
(rozebrany w 1924)
FOT:
Obiekt należący do kompleksu Cytadeli Warszawskiej.
Architekt:
Jakub Gay.
Wykonany:
1829.
Wzniesiony:
1835.
Wzniesienie na terenie Cytadeli obelisku ku czci cara Aleksandra I miało być początkowo wyrazem wdzięczności polskich żołnierzy za utworzenie w 1815 Królestwa Polskiego z własną armią. Odlany został on w hucie Banku Polskiego w Białogonie w 1829 i czekał na wykończenie niektórych elementów. Obeliskowi miała bowiem towarzyszyć grupa alegorycznych rzeźb, m. in. Anioł Pokoju, Wdzięczność, Geniusz Historii, oraz liczne panoplia.
Po upadku Powstania Listopadowego car Mikołaj I zezwolił go wystawić, jednakże pod warunkiem zmiany treści tablic pamiątkowych, które ostatecznie brzmiały: "Aleksandrowi I, Carowi Wszechrosji, zwycięzcy i dobroczyńcy Polski" oraz: "Wzniesiony po ukończeniu Cytadeli, 19 listopada 1835". Jedynymi ozdobami pomnika były wówczas cztery plakiety z rosyjskimi orłami, ze złoconego brązu.
Po zajęciu Warszawy przez Niemców, obelisk otoczony został balustradą z luf armatnich, połączonych barierkami. W 1921 grupa oficerów wysunęła propozycję przebudowy obelisku na pomnik Romualda Traugutta, jednakże zamiaru tego nie zrealizowano, głównie z przyczyn finansowych.
Rozebrany:
w połowie 1924.