Architekt:
Stanisław Weiss.
Budowa:
1902.
Konkurs na projekt szkoły rzemiosł, ogłoszono w 1899 na zlecenie Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Pracowników Handlowych Wyznania Mojżeszowego, po zakupie placu przy Stawki 24 (hip. 2311c). Otwarcie nowego gmachu, według konkursowego projektu Stanisława Weissa, nastąpiło 6.04.1902.
Korpus główny ustawiono prostopadle do ulicy Stawki, pośrodku zakupionej posesji, zostawiając celowo wolną przestrzeń na powiększenie lub budowę szkoły elementarnej w późniejszym czasie. Elewacje gmachu o surowym fabrycznym charakterze zostały wyłożone cegłą maszynową, a gzymsy, ramy, otoczyny wykonano z cegły modelowej.
Szkoła przeznaczona była dla 250 uczniów fachu rzemieślniczego. Mieściła oddziały: kowalski i ślusarski - w podziemiu; stolarski - na parterze; snycerski, tokarski, rzeźbiarski - na I piętrze. Ponadto w gmachu znajdowała się duża sala jadalna, kuchnia, spiżarnia, pralnia, mieszkania dla obsługi technicznej i zarządzającej, kancelaria i biuro, skład wyrobów gotowych, magazyn, ambulatorium, klozety, umywalnie na każdym piętrze. Wszystkie meble, okucia, modele, warsztaty, urządzenia i kasa ogniotrwała zostały wykonane przez uczniów.
Rozbudowa:
w późniejszych latach na posesji, którą w międzyczasie podzielono na dwie części i opatrzono nową numeracją (Stawki 36 i 38), dobudowano dwa skrzydła, w tym jedno wzdłuż ulicy - spójne architektonicznie z wyglądem istniejącego skrzydła frontowego szkoły.
Zniszczona:
w czasie II wojny św.