1819 - przed wytyczeniem działek:
1819 źródło: "Atlas Historyczny Warszawy" |
Obszar na którym powstanie gospodarstwo Hoserów - w górnej części Al. Jertozolimskie, po prawej Marszałkowska, w lewym dolnym rogu cmentarz świętokrzyski z dojazdem od strony Nowogrodzkiej.
1838 - posesja Benedykta i Klary Zambrzyckich:
1838 źródło: zbiory własne RM |
Benedykt Zambrzycki wydzierżawił posesję od księży Misjonarzy w 1821 r. i wtedy też powstały prawdopodobnie zaznaczone na planie zabudowania.
1856 - posesje Zambrzyckich oraz Morisa po nabyciu ich przez Piotra Hosera:
1856 źródło: zbiory własne RM |
Piotr Hoser kupił posesję Zambrzyckich w 1849, natomiast sąsiadującą odlewnię Morisa przy Al. Jerozolimskich nabył w 1853.
Na planie widoczny jest także dworzec kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz na rogu Al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej kamienica Henryka Marconiego.
1859:
1859 źródło: zbiory własne RM |
Plan z widocznymi szklarniami wzniesionymi na obydwu posesjach należący do rodziny Hoserów.
Obszar gospodarstwa w 1897:
1897 źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie |
Gospodarstwo po odłączeniu dwóch działek przy Nowogrodzkiej, na których widoczne są nowe kamienice. W końcu XIX w. do gospodarstwa Hoserów należała także działka po drugiej stronie Nowogrodzkiej, która na planie też już jest częściowo rozparcelowana - wydzielona została jedna posesja, na której zbudowano kamienicę.
Teren pomiędzy Al. Jerozolimskimi a Nowogrodzką:
1897 źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie |
Budynki wzdłuż Al. Jerozolimskich: kamienica Rotberga na rogu Składowej, a na terenie gospodarstwa: dawna odlewnia Morisa przekształcona w szklarnię, prostopadle do niej stojący budynek mieszkalny (dawny magazyn przy odlewni), kantor, oraz na rogu Marszałkowskiej kamienica Marconiego.
Na wysokości kantoru od strony Nowogrodzkiej widoczne dwa najstarsze budynki wzniesione przez Zambrzyckich. Na rogu Marszałkowskiej oraz na sąsiedniej działce przy Nowogrodzkiej widoczne dwie nowe kamienice wzniesione na działkach wydzielonych z obszaru gospodarstwa.
Teren gospodarstwa po parcelacji:
1940 (?) źródło: Archiwum Państwowe w Warszawie |
Teren gospodarstwa po podziale na działki i przebiciu przedłużenia ulicy Nowo-Wielkiej - obecnej Poznańskiej.
Ciemniejszym kolorem zaznaczona kamienica Hoserów przy Al. Jerozolimskich 45.