Budowa:
1883-86.
Budowa kompleksu filtrów należącego do systemu wodociągów W. i W. H. Lindleyów była prowadzona etapami. Początkowo pod teren Stacji Filtrów przeznaczono obszar otoczony ulicami Koszykową, Suchą, Nowowiejską, Raszyńską.
Pierwotnie proces technologiczny przebiegał następująco:
- woda ze Stacji Pomp Rzecznych była kierowana bezpośrednio do filtrów powolnych, których niektóre komory pełniły funkcję krytych osadników. Przefitrowana woda trafiała do zbiorników wody czystej, a następnie do hal pomp, skąd była tłoczona do wieży ciśnień, gdzie rozpoczynała się sieć wodociągowa Górnego Miasta.
Dolne Miasto (Powiśle i od 1894 Praga) było zasilane wodą bezpośrednio wypływającą z filtrów powolnych, omijającą zbiorniki wody czystej, hale pomp i wieżę ciśnień. Ilość wody zasilającej Dolne Miasto była mierzona w komorze z wodomierzem Venturiego.
Stacja Filtrów rozpoczęła pracę w 1886 posiadając jedną grupę filtrów powolnych, jeden zbiornik wody czystej, jedną halę pomp i wieżę cisnień.
Już w kilka lat po uruchomieniu filtrów, badania jakości wody wykazały konieczność dodania krytych osadników przed skierowaniem wody do filtrów powolnych. W tym celu po 1890 powiększono teren stacji w kierunku południowym (do ulicy Filtrowej) i rozpoczęto budowę osadników.
Zwiększające się zapotrzebowanie na wodę zmusiło do zwiększenia wydajności stacji filtrów poprzez budowę w latach 1930-33 Zakładu Filtrów Pośpiesznych. Po jego uruchomieniu woda ze Stacji Pomp Rzecznych była tłoczona do zbiorników wyrównawczych (dawnych krytych osadników), następnie trafiała do filtrów pośpiesznych, a z nich do filtrów powolnych.
W 1931 wprowadzono chlorowanie wody opuszczajacej filtry powolne.
Jeszcze przed 1939 zastosowanie nowych rozwiązań technicznych dla pomp doprowadziło do wyłączenia z użytkowania wieżę ciśnień. W latach 1939-40 w dawnej kotłowni przy halach pomp nr I i III zbudowano nową pompownię, tzw. "Dolne Miasto".
Na terenie Stacji filtrów zbudowano także:
- budynki mieszkalne dla pracowników (dom inżynierów i techników),
- stróżówki,
- budynki gospodarcze (wśród nich stajnię).
W 1907 odsłonięto pomnik Starynkiewicza.
1939-45:
- uszkodzona we wrześniu 1939,
- zniszczona w czasie Powstania Warszawskiego - unieruchomiona 21 września 1944 z powodu wysadzenia Hal Pomp na Stacji Pomp Rzecznych.
Po 1945:
Praca Stacji Filtów została wznowiona już w maju 1945.
Proces technologiczny polegający na wstępnym filtrowaniu wody w filtrach pośpiesznych, a następnie filtrowaniu jej w filtrach powolnych praktycznie nie uległ zmianie i jest wykorzystywany obecnie (z pewnymi modyfikacjami poprawiającymi jakość wody).
W latach 70-tych XX w. na terenie stacji filtrów wzniesiono niepasujace architektonicznie budynki drugiego procesu technologicznego (systemu "Degremont").
W 1986 w związku z poszerzaniem Raszyńskiej teren stacji został nieznacznie zmniejszony od strony zachodniej.