OBIEKT ISTNIEJE
FOT:
zdjęcie - Ryszard Mączewski
Architekt:
Jan Chrystian Kamsetzer.
Budowa:
przed 1787
Prowizoryczny teatr, zlokalizowany naprzeciwko Pałacu na Wyspie, składał się ze sceny na kępie oraz 3 rzędów ławek ustawionych na wschodnim brzegu stawu południowego.
Przebudowa:
w 1787 na miejscu ławek wybudowano amfiteatr ziemny (2 kondygnacje na planie półkola mogące pomieścić 950 widzów). Pośrodku kamiennych schodów wyodrębniono lożę królewską. Położono również podłogi na scenie i w miejscu dla orkiestry.
W 1793 widownię ozdobiono 18 posągami projektu Andrzeja Le Bruna, wykonanymi przez Tomasso Righi,przedstawiającymi: Tragedię, Komedię i 16 wielkich dramaturgów świata, ustawionych w porządku historycznym. U stóp amfiteatru ustawiono, stojące wcześniej na tarasie Pałacu na Wodzie rzeźby: "Umierający Gal" (opis oryginału w angielskiej Wikipedii) oraz "Śpiąca Ariadna" (nazywana również "Umierającą Kleopatrą").
Konserwacja:
w dwudziestoleciu międzywojennym popękane i niezdarnie naprawiane cementem rzeźby wieńczące attykę widowni zostały zastąpione nowymi posągami (tylko osiem postaci) wykonanymi przez Stanisława Jakubowskiego. Zrezygnowano równocześnie z odtworzenia grup przedstawiających Tragedię i Komedię na przodzie Amfiteatru.